Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska w Unii Europejskiej tematem referatu? Co nam dała Unia?

Marcin Zasada
Unijne wytyczne dotyczące "produkcji jaj na wolnym wybiegu" były bardzo precyzyjne
Unijne wytyczne dotyczące "produkcji jaj na wolnym wybiegu" były bardzo precyzyjne Arkadiuz Gola
Co nam dała Unia Europejska? O tym dzieci piszą w szkole wypracowania: "Unia, psze pani, dała nam pieniążki, co to płyną do naszego kraju szerokim strumieniem".

Oprócz dopłat do rolnictwa, możliwości podróżowania i podejmowania pracy w dowolnym miejscu kontynentu, integracja z Europą wniosła do naszego życia jeszcze jedno interesujące zjawisko. Po europejsku pewnie nazywałoby się "implementacją rezerwuaru euroterminów lingwistycznych wraz z odpowiadającymi im zjawiskami na gruncie narodowego kodu językowo-kulturowego".

Imple… co? Po naszemu, to po prostu przejmowany przez nas eurojęzyk, pełen nowych pojęć, zaskakujących i tajemniczych wyrażeń oraz bardzo karkołomnej narracji. Dziś wiemy na przykład, że beneficjent to nie synonim kuracjusza, tylko określenie firmy, osoby lub instytucji, która dostaje europejskie dofinansowanie.

Albo komisarz. Kiedyś kojarzył się głównie z oficerem policji, również tym fikcyjnym, np. komiksowym Żbikiem. Dziś komisarz to w masowej świadomości bardziej członek gabinetu Komisji Europejskiej, taki Janusz Lewandowski na przykład.

Są sytuacje, w których euro-narrację nazwiemy eurobełkotem. Głośny przykład sprzed kilku lat związany ze staraniami o uznanie cyrku (cyrk: atleci, słonie, klauni, linoskoczkowie…) za "część kultury europejskiej".

"Cecha charakterystyczna cyrku, jaką jest transgraniczne przemieszczanie się, uwidacznia konieczność rozpatrzenia sytuacji cyrku z europejskiego punktu widzenia oraz rozważenie wprowadzenia środków w tym zakresie" - głosiła eurorezolucja w tej sprawie. O co konkretnie się rozchodzi? No właśnie… Do historii przeszły też spory o krzywiznę bananów, ślimaka winniczka, którego określono mianem "ryby lądowej" czy energooszczędne żarówki (te o mocy powyżej 60 W to "urządzenia grzewcze").

Więcej o unijnych standardach (i absurdach) na dziennikzachodni.pl

Jak Wam się podoba urzędniczy "eurojęzyk"? Co o nim sądzicie? Piszcie i komentujcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska w Unii Europejskiej tematem referatu? Co nam dała Unia? - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto