MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pomyśl EKO-logicznie! To czysty zysk dla każdego!

Elżbieta Kazibut
Fundacja Pro-Test / Komisja Europejska
Możemy na razie nie wszędzie to dostrzegać. Dlaczego? Bo płyną pod ziemię, gdzie jest budowana albo modernizowana sieć wodno-kanalizacyjna i do domów energooszczędnych, gdzie zakładane są np. kolektory słoneczne.

- Śląskie jest liderem, bo potrafi skutecznie starać się o unijne fundusze - mówi Małgorzata Skucha, wiceprezes NFOŚiGW. Narodowy Fundusz kontroluje projekty unijne z woj. śląskiego o wartości powyżej 25 mln zł. Umowy na tak duże inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej podpisano m.in. w Tarnowskich Górach (budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków), w Żorach, Lędzinach, Mikołowie, Katowicach i Zabrzu (uporządkowanie i poprawa stanu kanalizacji), w Bielsku-Białej (poprawa kanalizacji w dzielnicach miasta).

Dzięki unijnym funduszom w Tychach Urbanowicach powstaje nowoczesny zakład gospodarki odpadami komunalnymi. Trafią tu śmieci z obszaru zamieszkanego przez około 197 tys. mieszkańców. Koszt całkowity inwestycji dofinansowanej z Funduszy Europejskich wynosi 133 mln zł, a termin zakończenia prac zaplanowano na 2014 rok. W Zabrzu rusza inwestycja związana z rewitalizacją rzeki Bytomki, która wygląda teraz jak kanał ścieków technologicznych. Prace polegają na przywróceniu wartości przyrodniczej rzeki. Termin zakończenia to 2012 rok.

Na inwestycje, które dotyczą dostosowania przedsiębiorstw z naszego regionu do unijnych standardów, podpisano umowy o wartości ponad 324 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich. Połowa śląskich projektów została już ukończona. Czeka jeszcze 10 projektów, które uzyskały dofinansowanie z UE w kwocie przekraczającej 152 mln zł. Kolektory słoneczne to nasz regionalny hit i śląska specjalność.

Z Funduszy Europejskich dofinansowany został projekt największej w Europie pod względem kubatury fabryki kolektorów słonecznych w Sosnowcu. Koszt inwestycji przekracza 59 mln zł, ale prawie 20 mln zł to dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Na kolektory słoneczne postawił m.in. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czeladzi. Jak mówi Henryk Michalski, dyrektor ośrodka, inwestycja się opłaciła. Mają ekologiczne źródło ciepła i ciepłą wodę. W naszym regionie jest też specjalna linia kredytowa w ramach projektu "Dom energooszczędny".


EKO-dotacje z Unii

Jakie działania proekologiczne mogą być dotowane z Funduszy Europejskich.
W województwie śląskim to przede wszystkim środki na program czyste powietrze i odnawialne źródła energii.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii to nie tylko kolektory słoneczne.
Z Funduszy Europejskich dofinansowane mogą być również biogazownie, elektrownie wiatrowe, elektrownie wodne oraz instalacje geotermalne.

Unijne pieniądze są też na projekty wykorzystujące eko-energię.
Jest to np. przystosowanie firmy do wymogów ekologicznych, budowa i modernizacja sieci umożliwiających przyłączenie do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.


Gminny program dla mieszkańców wsparty z funduszy UE "Wykorzystanie energii słonecznej dla zmniejszenia stopnia degradacji środowiska naturalnego" to projekt unijny przygotowany dla mieszkańców przez gminę Kłomnice. Polega on na instalacji kolektorów słonecznych na budynkach indywidualnych osób fizycznych. Aby uzyskać dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich, gmina postanowiła zebrać przynajmniej 250 chętnych na solary.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto