Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Centrum Tańca w Bytomiu. Nowa funkcja kopalni Rozbark [ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka-Goik
Galeria sztuki, nowoczesny teatr - powstają coraz częściej w budynkach dawnych kopalń, elektrowni czy innych zakładów przemysłowych. Ale Centrum Tańca w Bytomiu, które powstaje w obiektach po dawnej kopalni Rozbark, to coś naprawdę wyjątkowego. Drugiego takiego nie ma w całym województwie.

Kiedyś słychać było tu odgłosy maszyn, rozmowy górników stojących po wypłaty przy okienkach. Za rok budynki dawnej kopalni Rozbark w Bytomiu będą rozbrzmiewały muzyką i śpiewem. Uczyć będą się tutaj studenci : tańca, baletu, teatru z Wydziału Teatru Tańca PWST, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej a pracować będą tancerze Śląskiego Teatru Tańca.

Przeprowadzki nie mogą doczekać się wszyscy, ale zwłaszcza członkowie zespołu ŚTT, którzy dzielą budynek z Becekiem.

- To jest wyzwanie - przyznaje Michał Pogoda, kierownik budowy. Na razie prace idą zgodnie z harmonogramem. W pierwszym etapie przygotowane zostaną dwa budynki: zabytkowej cechowni i dawny budynek administracji, gdzie będzie się mieścił studencki akademik, oraz parking między nimi.

- Prace w budynku administracyjnym mamy już zaawansowane - mówi Pogoda. - Jest nowy dach, postawione zostały ścianki działowe, wstawione okna. Teraz pracujemy nad ociepleniem i instalacjami - dodaje.

Jeszcze przed zimą budynek na zewnątrz ma być wykończony i gotowy do zagospodarowania w środku. Jest już też pozwolenie na budowę parkingu. I tu także rozpoczęły się pierwsze prace. Będą ławeczki, oświetlenie i mała architektura.
Drugi budynek to cechownia.

Tutaj powstanie duża sala widowiskowo-taneczna, mniejsze sale do ćwiczeń z całym zapleczem socjalnym oraz reprezentacyjne foyer z szatniami. Tu już również wkroczyła ekipa budowlana i zajęła się pracami odkrywkowymi.

- Chcemy stworzyć jak najdokładniejszą dokumentację projektu budowlanego, która jest warunkiem pozwolenia na budowę - mówi Pogoda.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace w cechowni mogą zacząć się nawet za miesiąc. W pierwszej kolejności robotnicy zajmą się dachem, będą też odnawiać elewacje. Niestety, pozostałe budynki kopalni są w coraz gorszym stanie. Rozebrane zostaną prawdopodobnie kopalniana kuźnia i kotłownia.

Wciąż też nie wiemy, co będzie w dawnych budynkach Elektrociepłowni Szombierki. Jak pisaliśmy wczoraj, ktoś zrobił kawał i... zamieścił w internecie ogłoszenie o ich sprzedaży. Firma Fortum, która jest ich właścicielem, zaprzeczyła temu. Jednak pomysłu na zagospodarowanie budynków nie ma.

- Część obiektu jest do udostępnienia zwiedzającym w ramach Szlaku Zabytków Techniki - mówi Izabela Van den Bossche ze spółki Fortum. Dodaje, że jest też kilka sal, w których mogłyby się odbywać np. kameralne koncerty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto