MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy 2018: NOWE PRZEPISY od 4 czerwca? Zobaczymy. To nie tylko Zielony Listek

Patryk Drabek
Arkadiusz Wojtasiewicz
Prawo jazdy 2018: Zmiany związane z prawem jazdy są wprowadzane tak często, że czasami można się w tym pogubić. Od czerwca świeżym kierowcom ma być jeszcze trudniej. Będą musieli umieścić zielony listek na samochodzie, będzie ich również obowiązywał okres próbny. Tak więc sam egzamin na prawo jazdy nie ulegnie zmiany, ale później będzie trudniej. Sprawdź, jakie zmiany czekają nowych kierowców w 2018 roku i kiedy przepisy wchodzą w życie.

PRAWO JAZDY 2018: OD KIEDY ZMIANY?

Nowe obowiązki i obostrzenia mają wejść w życie w czerwcu 2018. Ale nie są związane z egzaminem. Zmiany dotyczą tego, co będzie działo się od chwili, gdy młody kierowca dostanie już prawo jazdy.

Po pierwsze, warto pamiętać, że nowe zasady zostaną wprowadzone pod warunkiem, że sprawnie będzie działał system CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców 2.0. Pełna wersja CEPiK 2.0 ma działać od 4 czerwca, ale start systemu już kilka razy przekładano.

W poniedziałek 19 lutego o tym, że Ministerstwo Cyfryzacji także „rozważa teraz przesunięcie terminu wejścia w życie rozbudowanej ewidencji kierowców” poinformował dziennik „Rzeczpospolita”. Załóżmy jednak, że nowa koncepcja zostanie wprowadzona w życie. Wtedy nowi kierowcy nie będą mieli łatwego życia. Zostaną poddani próbie.

PRAWO JAZDY 2018: Dodatkowy kurs i szkolenie dla młodych kierowców

Jeżeli młody kierowca odbierze swoje prawo jazdy kategorii B już po 4 czerwca, nie będzie to oznaczać końca jego starań. Chodzi o dwuletni okres próbny, któremu zostanie poddany, a który rozpoczyna się w dniu wydania dokumentu.

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego, czyli od otrzymania prawa jazdy, taki kierowca będzie musiał wziąć udział w dwugodzinnym kursie doszkalającym, który odbywać się będzie w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

To jednak nie wszystko. W tym samym czasie (pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego) trzeba będzie także odwiedzić ośrodek doskonalenia techniki jazdy i zaliczyć godzinne szkolenie praktyczne.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? ROZWIĄŻ TEST DLA KIEROWCÓW

Kurs doszkalający oraz szkolenie praktyczne będą płatne i zgodnie z przepisami mają w sumie kosztować nie więcej niż 300 złotych.

Gdy nowy kierowca zaliczy kurs i szkolenie, będzie musiał przedstawić zaświadczenia o tym organowi, który wydał prawo jazdy, a więc np. staroście. Jeśli kierowca nie zaliczy kursu i szkolenia, to prawo jazdy zostanie zatrzymane do momentu, w którym starosta otrzyma wymagane zaświadczenia.

Uwaga! Jeśli w ciągu dwuletniego okresu próbnego kierowcy popełnią dwa wykroczenia, to starosta przedłuży okres próbny.

W przypadku popełnienia 3 wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień. Podsumowując, okres próbny wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i sankcjami. To nowy sposób na nadzór nad kierowcami, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B.

PRAWO JAZDY 2018: Zielony listek

Nowicjusze, którzy wsiądą za kierownicę, muszą także przez osiem miesięcy od chwili otrzymania prawa jazdy jeździć samochodem z „zielonym listkiem” (nalepka z symbolem liścia), który znajdzie się zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu. To bardzo ważne, bowiem przepisy mówią, że przez osiem miesięcy nie można prowadzić auta, które nie jest w ten sposób oznakowane.

Wprowadzono także zupełnie inne limity prędkości dla nowych kierowców. Początkujący nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km na godz. w obszarze zabudowanym, 80 km na godz. poza takim obszarem oraz 100 km na godzinę, gdy będą korzystać z autostrady lub dwujezdniowej drogi ekspresowej. Limity muszą być ściśle przestrzegane, nawet jeśli znaki drogowe będą pozwalały jechać szybciej.

SPRAWDŹ: Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ]

PRAWO JAZDY 2018: Zakaz pracy zarobkowej

Dodatkowe ograniczenia prędkości i obowiązkowe płatne szkolenia to nie wszystkie zmiany, ponieważ nowy kierowca (do 8. miesiąca od otrzymania prawa jazdy) nie może również np. podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy.

PRAWO JAZDY 2018: Dokumenty potrzebne przed egzaminem
Żeby zapisać się na kurs, trzeba mieć założony tzw. profil kierowcy. Otrzymamy go w wydziale komunikacji. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego wybieramy, w którym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego chcemy zdawać, a następnie podajemy mu ten numer. Musimy też złożyć: dowód opłaty za egzamin, a jeśli jesteśmy osobą niepełnosprawną, także wniosek o udział w egzaminie egzaminatora nadzorującego, jeśli chcemy - także wniosek o udział w egzaminie instruktora, który nas szkolił, z podaniem imienia, nazwiska i numeru instruktora.

PRAWO JAZDY 2018: jak długo będziemy czekać na egzamin?

PRAWO JAZDY 2018: jak długo będziemy czekać na egzamin?
Ośrodek egzaminowania wyznaczy termin egzaminu państwowego, umożliwiający przeprowadzenie egzaminu nie później niż 30 dni od dnia złożenia wymaganych dokumentów i wyda zaświadczenie o jego wyznaczeniu. Jeżeli uzyskamy negatywny wynik części teoretycznej lub praktycznej egzaminu albo nie przystąpimy do egzaminu państwowego w wyznaczonym terminie, ośrodek egzaminowania na nasz wniosek wyznacza kolejny termin egzaminu (po uiszczeniu opłaty), wskazując pierwszy wolny termin.

ile zapłacimy za egzamin na prawo jazdy?
Egzamin na prawo jazdy kategorii B kosztuje 170 złotych. Na tę sumę składa się: egzamin teoretyczny - 30 złotych, a praktyczny - 140 złotych.

Nie każdy może zostać kierowcą
Jeszcze przed kursem i egzaminem musimy poddać się badaniom lekarskim (w wybranej przez nas placówce służby zdrowia), które przeprowadza lekarz uprawniony do badania kierowców i kandydatów na kierowców. W ten sposób uzyskamy orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

Prawo jazdy nie może być wydane osobie, u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

PRAWO JAZY 2018: Wiek
Wiek bez zmian. Nadal, aby dostać „prawko”, trzeba skończyć 18 lat

Kurs na prawo jazdy można zacząć wcześniej, jeśli nie mamy ukończonych 18 lat - dokładnie najwcześniej na 3 miesiące przed 18. urodzinami, do egzaminu możemy podejść miesiąc przed 18. urodzinami. Ale prawa jazdy nie dostaniemy wcześniej.

- Starosta wyda uprawnienia dopiero wtedy, kiedy młody kierowca osiągnie wymagany wiek, a więc 18 lat. Jeśli stanie się to po 4 czerwca 2018, to taką osobę obejmuje już okres próbny - tłumaczy Grzegorz Nowak, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie ds. egzaminowania.

Kiedy na kurs na prawo jazdy?
Tłok w szkołach nauki jazdy będzie, ale dopiero od marca

Kierownik Ośrodka Szkolenia Kierowców Lider Jarosław Lubas przyznaje, że już w styczniu 2018 kursanci pytali o to, czy zdążą odebrać prawo jazdy przed 4 czerwca, chociaż...

SPRAWDŹ: Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ]

- Na razie nie widać większego zainteresowania związanego z kursami. Wydaje mi się, że większą liczbę kursantów będziemy mieć na przełomie marca i kwietnia - przewiduje.

W częstochowskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego również nie ma tłumów.

- Na razie nie obserwujemy jeszcze wzmożonego ruchu. Jest jeszcze za wcześnie. Szacuję, że zauważalny wzrost liczby egzaminowanych osób nastąpi od drugiej połowy marca - mówi Grzegorz Nowak.

Jaki jest jednak najlepszy moment na to, by zgłosić się do ośrodka szkolenia kierowców i zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów?

- W przypadku kursu podstawowego, który trwa od dwóch do trzech miesięcy, należy rozpocząć go najpóźniej w marcu. W przypadku tak zwanych kursów ekspresowych, które trwają od czterech do pięciu tygodni, można zacząć go nawet w kwietniu tego roku - wylicza Jarosław Lubas.

JAKIE ZMIANY CZEKAJĄ KIEROWCÓW W 2018 ROKU?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto