Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prewencyjny Plan bezpieczeństwa wodnego (PBW) jako narzędzie wsparcia decyzji

Redakcja
Hipotetyczne obszary jednorodne w części południowej strefy SWIE/23 - rejon ulic: Korfantego, Krasickiego, Powstańców Śląskich i Zubrzyckiego w Świętochłowicach
Hipotetyczne obszary jednorodne w części południowej strefy SWIE/23 - rejon ulic: Korfantego, Krasickiego, Powstańców Śląskich i Zubrzyckiego w Świętochłowicach
Chorzowsko-Świętochłowic-kie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w celu zapewnienia bezpieczeństwa wody mieszkańcom, planuje opracować narzędzie wsparcia decyzji w zarządzaniu bezpieczeństwem wody. Istotnym w tym wszystkim jest, aby zadziałać zapobiegawczo i naprawczo wobec następstw zdarzeń niepożądanych i zagrożeń z nimi związanych, takich jak: wyciek wody, awaria na sieci, zamarznięcia sieci i instalacji, brak środka dezynfekcyjnego w wodzie i inne, nie czekając na ostateczny wynik badania potwierdzający złą jakość wody.

Należy działać na czas, właściwie do rodzaju i miejsca zagrożenia. Kluczowym jest szybka identyfikacja zdarzenia niepożądanego i przekazanie informacji o nim właściwym służbom terenowym. Posłuży temu elektroniczny dziennik pogotowia technicznego (DPT). Projekt budowy prewencyjnego planu bezpieczeństwa wodnego, zgodnie z metodologią WHO - WSP (z ang. Water Safety Plan) czerpie z doświadczeń krajów unijnych UK, Niemiec, Włoch.

Metoda ta oparta jest na ocenie ryzyka i mieści się w zakresie właściwości zapisów art. 6 Dyrektywy Rady UE 98/83/EC o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz zapowiedzi ich nowelizacji. Celem, jaki sobie postawiliśmy, jest nadzorowanie jakości wody pitnej w systemie zaopatrzenia w wodę od tzw. ujęcia do samego kranu. Chcemy zapewnić mieszkańcom wodę o jakości bezpiecznej dla zdrowia w każdym miejscu i czasie w domu, w szkole, w zakładzie pracy, w szpitalu itp., i - co najważniejsze - chcemy być za tę jakość pewni - mówi Michał Mnich - Główny Specjalista - Pełnomocnik ds. Zarządzania Systemem Jakości w Chorzow-sko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Dotychczasowe badania moni-toringowe nie odzwierciedlają tzw. dynamiki zmiany jakości wody w sieci wodociągowej. Do przeprowadzenia badań pilotażowych, których celem jest sprawdzenie zmienności jakości wody, wytypowano strefę zaopatrzenia w wodę SWIE/23. Strefa zaopatruje między innymi mieszkańców ulic: Chorzow-skiej, Tatrzańskiej, Korfantego, Wiosennej, Powstańców Śl., Krasickiego, Zubrzyckiego oraz osiedle na Wzgórzu w Święto-chłowicach. Wstępnie strefę podzielono na obszary jednorodne, czyli obszary jednakowo wrażliwe na zmiany jakości wody, biorąc pod uwagę wykrycie przekroczeń parametrów wody na założonym poziomie, w tym szybkość wykrycia, wielkość zakupu i ilość mieszkańców. Odcinkom sieci i zasilanym przez nie budynkom nadano cechy takie jak: czas wymiany wody w sieci lub ilość punktów płukania, bliskość końcówek sieci, sąsiedztwo zbiorników i pompowni wody czy budynków wysokich.

Ważne są informacje na temat zmiany kierunku przepływu wody, stanu technicznego samej sieci, awarii oraz, co bardzo istotne, wcześniejszych przypadków pogorszenia jakości wody zgłaszanych m.in. przez mieszkańców obsługiwanych przez nasze przedsiębiorstwo miast. W obszarach zaznaczyliśmy wszystkie zakłady usługowe, firmy, obiekty użyteczności publicznej, instytucje miejskie czy zakłady spożywcze oraz najważniejsze dla nas obiekty wrażliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa wody, tj. szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, zakłady opiekuńcze i medycyny paliatywnej. W przypadku pogorszenia jakości wody właśnie do tych obiektów musimy dotrzeć w pierwszej kolejności - zaznacza Michał Mnich.

Pewne cechy nadano w oparciu o symulację pracy sieci oraz zamodelowania parametrów jakościowych wody.
Przyszły zintegrowany system pobierania próbek wody do badań i płukania sieci, będący częścią planu, opiera się na wytypowanych na nowo punktach poboru próbek wody.

Obszary jednorodne wymagają potwierdzenia. Źródłem potrzebnych danych będą szybkie testy ATP (związków adenozynotrójfosforanów), które wykorzystane zostaną do opracowania mapy ryzyka pogorszenia jakości wody. Wyniki testów obrazują przestrzenne zróżnicowanie biomasy w sieci, co wiąże się z rozprzestrzenianiem się drobno- ustrojów w wodzie. Wyniki pomiarów ATP porównane zostaną z wynikami pomiaru mętności, chloru wolnego, chloroformu, trihalometanów (THM) w wodzie oraz z wynikami ogólnej liczby mikroorganizmów w 22°C po 72 h i liczby cząstek, co pozwoli ustalić tzw. rzeczywisty stopień zdolności do pogorszenia jakości wody w strefie (w sieci) - inaczej mówiąc Chorzów i Święto-chłowice scharakteryzowane zostaną pod względem mniejszego i większego narażenia mieszkańców na złą jakość wody.

Nadzorowanie badań powierzono pracownikom Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej. Efektem współpracy będzie opracowanie metodyki zarządzania infrastrukturą wodociągową w celu zmniejszenia ryzyka zdrowotnego konsumentów wody pitnej z możliwością zaaplikowania opracowanego systemu zarządzania w innych przed- siębiorstwach wodociągowych. Kluczowym może być zebranie i podzielenie się wiedzą i doświadczeniem z wdrożenia planu przez ChŚPWiK Sp. z o.o. z zainteresowanymi przedsiębiorstwami. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że co 5 przedsiębiorstwo wodociągowe województwa śląskiego zainteresowane jest tematyką budowy prewencyjnych planów bezpieczeństwa wody i szacowania ryzyka pogorszenia się jej jakości.

Szacowanie ryzyka określone zostanie wg formuły matrycy ryzyka r = (W1 x W2 x W3) / W4, gdzie jedną z wag, a dokładnie waga W3 będzie oceną przydatności wody do celów spożywczych i higieniczno-sanitarnych w oparciu o ustalony wcześniej rzeczywisty stopień zdolności do pogorszenia jakości wody.

Projekt wymaga jednocześnie przeprowadzenia badania usług świadczonych przez ChŚPWiK Sp. z o.o. Liczymy, że mieszkańcy wskażą na problemy związane z zaopatrzeniem w wodę, a także znane im miejsca stałego pogorszenia jakości wody - twierdzi Michał Mnich. Mając w pamięci przypadek pogorszenia jakości wody w Chorzowie-Batorym w 2008 r., który traktujemy jako przestrogę, liczymy, że prowadzone przez nas działania posłużą przy planowaniu wspólnego bezpieczeństwa zdrowotnego wody w regionie w przyszłości.


DZIEŃ OTWARTY OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW KLIMZOWIEC 21 WRZEŚNIA 2013 r.

Chorzowsko-Świętochło-wickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty Oczyszczalni Ścieków Klimzowiec.

W sobotę 21 września 2013 r. będą Państwo mieli niecodzienną okazję, aby przyjrzeć się pracy oczyszczalni z bliska.

Zwiedzanie oczyszczalni zostało zaplanowane tak, aby przyjąć na obiekcie możliwie największą liczbę zainteresowanych i odbędzie się w trzech turach w godzinach: 9.00, 11.00 oraz 13.00.

Miejscem zbiórki będzie podobnie jak w latach ubiegłych wjazd na część biologiczną oczyszczalni przy ul. Gałeczki. Ustala się minimalny wiek zwiedzających na 10 lat. Osoby niepełnoletnie muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej. Na terenie oczyszczalni będzie można zaparkować samochód. W celu usprawnienia zwiedzania zwracamy się z prośbą o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w Dniu Otwartym za pomocą poczty elektronicznej na adres [email protected] lub telefonicznie na numer: (32) 2413-888. Serdecznie zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto