Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kaczyński odwiedził Katowice [Wideo]

Redakcja
Prezydenci, posłowie, wykładowcy i studenci spotkali się w auli im K. Popiołka na Wydziale Nauk Społecznych UŚ, by posłuchać wykładu Lecha Kaczyńskiego. Temat - przyszłość szkolnictwa wyższego.

Wykład zainaugurowany został przez rektora uczelni prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia, który przedstawił zgromadzonych i przekazał głos prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Prezydent wygłosił wykład o planowanej przez rząd reformie szkolnictwa wyższego.

Zobacz również: Kaczyński w Katowicach: Jesteście wierni Ojczyźnie

- Weźmy pod uwagę, że na polskich uczelniach mamy sześciokrotnie więcej studentów niż w latach 90, a tylko dwa razy więcej wykładowców - mówił Lech Kaczyński.  - Dlatego występuje na uczelniach wieloetapowość nauczania, która nie jest właściwa. Szkoły wyższe musiały by opierac się na osobach bez tytułu naukowego - dodał Kaczyński.

Nauczanie "flagowe"

Prezydent również wspomniał o tworzeniu tzw. "instytutów flagowych", będących ikonami polskich uczelni, jednak zaznaczył, że w jego ocenie właściwsze byłoby stawianie na "wydziały flagowe", będące akademickimi wizytówkami regionów.

- Budowa uczelni flagowych może się nie udać, gdyż obecnie 12% społeczeństwa studiuje, a boimy sie że przy 50 procentach nie udałoby nam sie utrzymać wysokiego poziomu nauczania, dlatego wolałbym wydziały i instytuty flagowe - mówi Kaczyński. - Proporcje powinny się zmieniać, w tej kwestii zgadzam się z panią minister, jednak wiąże się to z wprowadzeniem surowych kryteriów rekrutacji. Nie wyobrażam sobie, by na takich uczelniach nie było egzaminów wstępnych - dodaje.

Zobacz również: [MoDO] Prezydent Kaczyński "zablokował" Katowice

Kontrola i koniec korporacji

Prezydent z entuzjazmem wypowiedział się też o amerykańskim systemie szkolnictwa wyższego. Pomysłem na reformę wyższych uczelni ma być wprowadzenie jak najwyższej kontroli zewnętrznej. Dodatkowo poruszony został problem finansowania polskich uczelni i nauki, oraz działalności korporacji naukowych.

- Szczególnie interesuje mnie problem korporacji naukowej jaką jest PAN. Składa sie tylko z trzystu osób. Dlaczego akurat tyku a nie dwustu czy czterystu - tego nikt nie wie. Może chodzi o ekskluzywność. Uważam, że należy się przyjrzeć również  korzyściom - rodem z czasów PRL - jakie posiada do dziś Akademia - wyliczał Kaczyński.

Zobacz również: "Przemoc nie może być tolerowana" - wywiad MMSilesii z prezydentem Lechem Kaczyńskim

Pod koniec wykładu prezydent odpowiadał na pytania przybyłych gości. Tematyka - choć w większości związana z uczelnią - była zróżnicowana. Studencji pytali o kryzys, finnasowy oraz o możliwość bezpłatnej nauki na dwóch kierunkach. Poruszona została również sprawa awansu dr Marka Migalskiego. Po spotkaniu w auli im. Kazimierza Popiołka, prezydent udał się na konferencję prasową.


Zobacz materiał Wideo. Fragmenty wykładu prezydenta, opinie słuchaczy oraz wywiad z rektorem UŚ - Prof. Wiesławem Banysiem



Wypróbuj działy specjalne w MM:
Architektura | Inwestycje | Sport | Studenci | Moto | Turystyka | Kultura

MM poleca:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto