Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zachęca: Warto podłączyć się do kanalizacji

Redakcja
Gliwickie wodociągi stawiają na inwestycje, których efektem jest poprawa gospodarki wodno-ściekowej Miasta.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach ze środków własnych i funduszy europejskich zrealizowało wielomilionowe inwestycje w zakresie modernizacji i rozbudowy sieci kanalizacyjnej.
Pierwszy projekt „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” składał się z 13 kontraktów na roboty budowlane dla dzielnic miasta: Brzezinka, Żerniki, Łabędy, Sośnica, Ligota Zabrska, ul. Tarnogórska, ul. Kozielska, Stare Miasto, Czechowice. W jego ramach powstało 112 km kanalizacji sanitarnej, 54 km kanalizacji deszczowej oraz przeprowadzono renowację 8 km kanalizacji ogólnospławnej. W skład inwestycji wchodziło także wykonanie 7 przepompowni ścieków. Nowa kanalizacja sanitarna została włączona poprzez istniejący system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, którą oddano do użytku w 2002 r. Cel projektu, którym była rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego, dostosowanie gospodarki ściekowej Gliwic do standardów europejskich oraz poprawa stanu środowiska w dorzeczu rzeki Kłodnicy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że nałożony przez pozwolenie wodnoprawne obowiązek, corocznego wykonywania analizy fizykochemicznej wód, wykazał znaczący wpływ oczyszczalni na poprawę jakości rzeki. Warto wiedzieć, że redukcja zanieczyszczeń wody rzeki Kłodnicy poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni wynosi blisko 20 proc. względem jakości wody powyżej wylotu ścieków z oczyszczalni.

Działania w zakresie poprawy gospodarki wodno-ściekowej kontynuowane były w ramach drugiego etapu - „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap” - którego realizacja zakończyła się pod koniec 2015 r. Projekt obejmował 17 zadań m.in. modernizację Stacji Uzdatniania Wody, budowę Stacji Zrzutu Osadów, modernizację 2,3 km wodociągu, budowę 2,1 km kanalizacji deszczowej i 74 km sieci kanalizacji sanitarnej w 3 ostatnich dzielnicach miasta, które do tej pory nie były skanalizowane - Bojków, Ostropa i Wójtowa Wieś.
W Bojkowie do kanalizacji podłączyło się 93 proc. gospodarstw, 91 proc. z Ostropy i niemal 99 proc. w Wójtowej Wsi. Mieszkańcy, którzy chcą wykonać podłączenia, mogą wciąż korzystać z licznych udogodnień. Pracownicy PWiK pomagają w załatwianiu wszelkich formalności, służą radą w zakresie procedur niezbędnych do prawidłowego wykonania przyłącza.

Korzystanie z kanalizacji sanitarnej to nie tylko wygoda, ale też ekologia i zdrowie. Wiele gospodarstw posiada nieszczelne szamba, które są zagrożeniem dla ludzi i przyrody. Przenikanie zanieczyszczeń do gruntu może spowodować skażenie rzek i podziemnych ujęć wody pitnej. Nieregularne opróżnianie zbiorników może przyspieszyć procesy fermentacyjne, w wyniku których powstają silnie toksyczne, niebezpieczne dla człowieka gazy - siarkowodór czy metan. Przyłącze to również inwestycja, nieruchomości z dostępem do kanalizacji osiągają wyższą wartość przy sprzedaży, spadają też koszty eksploatacji - odprowadzenie nieczystości do sieci jest czterokrotnie tańsze w porównaniu z ich odbiorem przez wóz asenizacyjny. Warto również zaznaczyć, że na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej. Taki wymóg narzuca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku z 13 września 1996 r. Z tego rygoru wyłączeni są jedynie posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków, spełniających wymagania określone w odrębnych przepisach.

PWiK Sp. z o.o. w Gliwicach z racji swojej domeny, uczestniczy w licznych projektach inwestycyjnych, realizowanych na terenie Gliwic. Jednym z większych wyzwań w tym zakresie była, zakończona już, budowa Drogowej Trasy Średnicowej. Kolejne plany inwestycyjne są ściśle powiązane z dalszą rozbudową infrastruktury Miasta.

Największą zaplanowaną na lata 2018-2020 jest budowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Inwestycja powstaje w związku z budową Obwodnicy południowo-zachodniej miasta, która jest nowym elementem układu komunikacyjnego Gliwic. Budowa poprawi dostęp do istniejących oraz przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego terenów inwestycyjnych wykorzystywanych pod inwestycje mieszkaniowe, usługowe czy przemysłowe. Łącznie ma powstać ok. 10 km sieci wodociągowej magistralnej oraz ok. 3 km sieci kanalizacyjnej. W chwili obecnej budowana jest Stacja Uzdatniania Wody na ujęciu w Ostropie.

Jak podłączyć się do kanalizacji?
Mieszkańcy wciąż mogą wykonywać podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Zainteresowani mogą skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWiK Sp. z o.o. przy ul. Rybnickiej 47, pod nr telefonu 32 338 71 71, czynnym w dni robocze od godziny 7 do 15 (w środy Biuro działa do godz. 17).

Krok 1. Zgłoś się po wniosek o wydanie warunków technicznych podłączenia do sieci. Wnioski można pobrać w Biurze Obsługi Klienta lub na stronie (www.pwik.gliwice.pl w zakładce - formalności i dokumenty). Otrzymasz wytyczne realizacji przyłącza kanalizacji sanitarnej.
Krok 2. Zleć PWiK w Gliwicach nadzór nad wykonaniem przyłącza oraz odbiór techniczny wykonanego przyłącza.
Krok 3. Wykonaj przyłącze kanalizacji sanitarnej pod nadzorem PWiK w Gliwicach.
Krok 4. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokonaj geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej zrealizowanego przyłącza. Dokumentację powykonawczą z pomiaru dostarcz do siedziby PWiK w Gliwicach (ul. Rybnicka 47).
Krok 5. Podpisz protokół odbioru końcowego wykonanego przyłącza.
Krok 6. Podpisz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach umowę na odbiór ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto