Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na odpady

Redakcja
Podczas narady w Częstochowie mówiono też o przetargach
Podczas narady w Częstochowie mówiono też o przetargach arc
Samorządowcy chcą dobrze poznać ustawę śmieciową. Odpytują więc autorów nowego prawa i ekspertów

Pytania o interpretację zapisów nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przesyłane są również do naszej redakcji. Te, które dotyczą najczęściej poruszanych tematów związanych z nową ustawą, postanowiliśmy zadać wiceministrowi Bernardowi Błaszczykowi. Dzisiaj pierwszy temat: przetargi na odbiór odpadów. Pytanie brzmi: Jakie są zasady organizowania przetargów w dużych gminach? Czy jeśli utworzonych zostanie np. 10 sektorów, to trzeba organizować 10 przetargów, czy też można jeden wspólny? A jeśli już wiele przetargów, to czy może wygrać np. pięć z nich ta sama firma czy - z założenia - trzeba przyjąć, że wygrać nie może, nawet jeśli spełnia wymogi przetargowe? Co mówią przepisy wykonawcze?

A oto odpowiedź wiceministra Błaszczyka: Przetargi są bardzo istotnym elementem nowego systemu gospodarowania odpadami. Będzie to praktycznie jedyna droga wyboru podmiotu, który będzie odbierał i zagospodarowywał odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Muszą zostać zachowane warunki konkurencji na rynku, więc również spółki z udziałem gminy będą musiały wziąć udział w przetargu, jeżeli zdecydują się na działalność związaną z odbieraniem odpadów komunalnych. Jak już wspomniałem, gmina będzie mogła ogłosić łączny przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie możliwość ominięcia procedury przetargowej w awaryjnych przypadkach, kiedy podmiot zaprzestanie swojej działalności i do czasu rozstrzygnięcia w ramach przetargu o wyborze nowego podmiotu gmina zapewni usługi odbierania odpadów w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Odnosząc się do kwestii podziału gminy na sektory, to przepisy dały możliwość samorządom podjęcia decyzji, tak aby gospodarowanie odpadami na terenie gminy było uzasadnione organizacyjnie, technicznie i ekonomicznie. Rozwiązania powinny być więc najbardziej korzystne dla mieszkańców. Osobiście nie wyobrażam sobie, żeby nie dokonano takich podziałów w dużych aglomeracjach. Ideą tego przepisu było zapewnienie konkurencyjności na rynku odpadów, ale także zapewnienie właściwej organizacji na terenie gminy. Przetargi mają być organizowane dla każdego sektora odrębnie, ale oczywiście nie można wykluczyć, że jakaś firma złoży swoje aplikacje we wszystkich przetargach. Należy jednak pamiętać, że z każdej umowy zawartej w ramach rozstrzygniętego przetargu trzeba się będzie w pełni wywiązać, w innym przypadku firma, ale również gmina mogą ponieść konsekwencje, w tym również finansowe, za niewywiązanie się z obowiązków ustawowych. Przepisy ustawy "czystościowej" w zakresie samej procedury odnoszą się wprost do przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. Pragnę jednak zaznaczyć, że mając na celu zapewnienie, że wszystkie podmioty na rynku odpadowym w przetargach będą startowały na równych prawach, minister właściwy do spraw środowiska wyda rozporządzenie, w którym określi wymagania dla firm odbierających odpady komunalne i tylko przedsiębiorcy spełniający te konkretne wymagania będą mogli funkcjonować na rynku i brać udział w przetargach.

Masz wątpliwości - pytaj ekspertów

Ministerstwo Ochrony Środowiska - http://www.mos.gov.pl/,
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa. Kontakt: [email protected]
Na pytania odpowie Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu,
tel. (+48 22) 57-92-794,
57-92-793, faks 57-92-588.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 40-035 Katowice, ul. Plebiscytowa 19, tel. (32) 60 32 200, (32) 60 32 300, e-mail: [email protected]
Dziennik Zachodni - [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto