MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia dyrektywa

Redakcja
Gdy zima jest śnieżna, miejskim ptakom żyje się trudno. Ale nie chodzi tylko o to, żeby je dokarmiać. Ważne jest, aby chronić je zgodnie z prawem.

Mieszkają obok nas i dzisiaj trudno już nawet powiedzieć, kto komu "zabrał" dom: czy my, budując miasta na terenach, gdzie wcześniej była tylko nieskażona przyroda, czy ptaki, wybierając miejskie parki, skwery i blokowiska na swoje gniazda? Jakby nie było, one po prostu z nami są i powinniśmy pamiętać, że mają swoje prawa. Niektóre z nich to prawa natury, inne - jak np. unijna dyrektywa ptasia - zostały ustanowione przez ludzi. Dla dobra przyrody i obydwu "stron". Mówiąc wprost: miejskie ptaki też są pod ochroną, której zasady respektować trzeba nie tylko zimą, gdy uspokajamy swoje sumienia, wystawiając karmniki.

Pozwolenie na niszczenie...
Tak, tak, to wcale nic złego. Rosnąca liczba wniosków o wyrażenie zgody na niszczenie siedlisk gatunków ptaków, choć może się to wydawać dziwne, jest dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach powodem do zadowolenia. Dlaczego? Bo dowodzi coraz powszechniejszej znajomości przepisów.

Pokazuje też, że sami mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę na los "miejskich" ptaków i wymagają od zarządców budynków właściwego z nimi postępowania. Jak wynika z danych RDOŚ, w 2014 r. wydano blisko czternaście razy więcej decyzji dotyczących losu ptasich gniazd, niż cztery lata wcześniej. Ale też - w ramach kompensacji utraconych siedlisk - na wnioskodawców nakładano obowiązek montowania budek lęgowych, przede wszystkim dla jerzyków. W latach 2009-2014 liczba budek dla tego gatunku wyniosła ponad 5000 sztuk. Problem ochrony ptaków żyjących w miastach i narażanych na niebezpieczeństwo w związku z prowadzonymi w sposób niezgodny z zasadami ochrony gatunkowej, wynikającymi z ustawy o ochronie przyrody, termomodernizacjami budynków wydaje się więc być prawie rozwiązany. Jednak nie do końca, bo przecież...

"Prawie" robi różnicę!
Dlatego pracownicy RDOŚ w Katowicach prowadzą kampanię edukacyjną i informacyjną skierowaną zarówno do właścicieli oraz zarządców budynków, jak i do mieszkańców. W jej ramach zlecone zostało m.in. opracowanie ekspertyzy ornitologicznej, której celem jest wypracowanie wytycznych dla potencjalnych inwestorów oraz służb ochrony przyrody. Na podstawie zaleceń specjalistów przygotowano folder "Duże troski małych gości - praktyka w ochronie jerzyka".

Informacja o obowiązujących zasadach dociera do coraz szerszego grona potencjalnie zainteresowanych także dzięki współpracy z mediami i zaangażowaniu organizacji ekologicznych, spośród których na szczególne uznanie zasługują Stowarzyszenie w Obronie Zwierząt "SOS dla Zwierząt" oraz Fundacja Ratujmy Ptaki. Niemałe znaczenie ma także zaangażowanie niektórych samorządów. Będzin, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice oraz Myszków zorganizowały na własny koszt szkolenia dla urzędników i zarządców budynków. Ekspertami byli ornitolodzy i pracownicy RDOŚ.

A co z zimową "stołówką"?
Co o dokarmianiu "miejskich" ptaków mówi prawo, a co sądzą ornitolodzy? Prawo nie zabrania, ale... Zaczynamy dokarmiać ptaki wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy powinny radzić sobie same. Ważne jest też, jak i czym dokarmiamy?

Pamiętajmy, że jeśli już zaczniemy dokarmianie, to ptaki szybko przyzwyczają się do zimowej "stołówki" i będziemy mieć coraz więcej skrzydlatych gości. Jeśli nie jesteśmy na to gotowi, nie wystawiajmy karmnika. A inne rady? Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy z nadejściem wiosny (przed końcem kwietnia). Do karmienia używamy wyłącznie naturalnych, nieprzetworzonych produktów. W sklepach można kupić kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce oraz gotowe mieszanki nasion. Sól, konserwanty i przyprawy, które znajdują się w resztkach z naszych stołów, są dla ptaków szkodliwe. Stosujmy się więc raczej do zasady - lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto