Puzzle zabawka dla dzieci, czy rozrywka dla każdego?

Materiał informacyjny CEWE

Puzzle w swojej historii, która sięga XIII wieku, przeszły przez różne formy i stopnie złożenia. Początkową intencją Johna Spilsbury, prekursora dzisiejszych puzzli, była pomoc londyńskiej młodzieży szkolnej w nauce map. Był to rok 1763. Dziś jest to świetny sposób na rozrywkę dla całej rodziny. Puzzle są doskonałym sposobem na zrelaksowanie się i spędzenie miłego wieczoru z przyjaciółmi, ale to nie jest ich jedyna zaleta.

Puzzle znalazły również swoje miejsce w księdze Guinessa. Klasyfikacja dotyczyła największych puzzli oraz najmniejszej, produkowanej seryjnie układanki. Pierwszy rekord zdobyły 551 232 elementowe, do których ułożenia przyczyniło się 1 600 studentów. Drugi tytuł należy do 200 elementowych puzzli, które po ułożeniu miały ok. 15 cm szerokości i 10 cm długości. Pojedynczy element tego zestawu mierzył tylko pół cala, co odpowiada ok. 1 cm.

Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzle składające się z tysiąca lub więcej kawałków to świetna rozrywka na wiele godzin. Możesz zmierzyć się z nimi samodzielnie lub spędzić czas z bliskimi. Układanie puzzli to dobry trening dla spostrzegawczości i łatwy sposób na oderwanie się od codziennych problemów. Doskonale sprawdzą się podczas wieczorów z przyjaciółmi, czy rodzinnych świąt. Zapewnią rozrywkę na wiele godzin.

Czy układanie puzzli może mieć wpływ na zdrowie?

Puzzle są dobrym bodźcem dla mózgu. Wiemy, że prawa półkula jest odpowiedzialna za sferę emocjonalną, natomiast lewa działa w sposób liniowy. Aby wspierać prawidłową pracę mózgu warto zapewniać mu aktywności, które angażują obie półkule jednocześnie. Jedną z takich aktywności jest układanie puzzli.

Badania naukowców pokazują, że przy układaniu puzzli ma miejsce nieustanna aktywność myśli przy udziale obu półkul. Co oznacza, że wszystkie szare komórki intensywnie pracują podczas układania kolejnych elementów. Powoduje to zwiększenie ich wydajności i pojemności przy jednoczesnej stymulacji mózgu.

Osoby, które przez całe życie układają puzzle, rozwiązują łamigłówki i prowadzą aktywny tryb życia cechują się dłuższą żywotnością, rzadziej też zapadają na choroby neurodegeneracyjne. Nie skarżą się na problemy z pamięcią.

Układanie puzzli to nie tylko zabijanie wolnego czasu, ale również dbanie o siebie teraz i w przyszłości. Te proste układanki uczą pełnego skupienia, zwiększają koncentrację, pobudzają kreatywność. A dzięki poszukiwaniu brakującego kawałka nasz mózg uczy się techniki wizualizacji, którą możemy wykorzystać w pracy zawodowej i życiu codziennym.

Kolejną zaletą tej niepozornej zabawki, nie tylko dla dzieci, jest wpływ na fizyczny stan zdrowia. Podczas czynności układania nasz organizm uczy się wyrównywać oddech, stabilizuje ciśnienie krwi i tempo bicia serca. Układanie puzzli można porównać do medytacji. Obie czynności zapewniają spokój, ciszę i skupienie. Nasz mózg jest skoncentrowany na jednym obrazie i wyklucza wszystko wokół. Jest to dobry sposób na osiągnięcie spokoju ducha.

Regularne układanie puzzli poprawia pracę mózgu, co pozwala na zapewnienie jasności umysłu przez długie lata. Ułatwia to radzenie sobie z plątaniną myśli o codziennych problemach, nadmiarem obowiązków, czy problemami w pracy, które w dzisiejszym świecie tak często nas dotykają. W konsekwencji pozwala spojrzeć przez inny pryzmat na wiele spraw i problemów życia codziennego, które wydawałby się nie do rozwiązania.

Jak zmobilizować się do regularnego układania?

Dorośli z szerokiej oferty dostępnej na rynku mają do dyspozycji układanki z ulubionymi obrazami, filmami, abstrakcjami, a nawet naszymi zdjęciami i wiele więcej. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Ciekawy wizualnie wzór będzie dodatkowym bodźcem mobilizującym do układania kolejnych opakowań. Decydując się na ciekawy wzór, po ułożeniu można oprawić go w ramę i powiesić na ścianie. To częsta praktyka wśród pasjonatów puzzli.

Puzzle są genialnym wynalazkiem, który przez swoją prostotę jest łatwo dostępny, a zarazem zapewnia doskonałą rozrywkę i pomaga w pracy nad mózgiem. Korzyści płynące z układania puzzli są udowodnione przez naukowców.

Dodaj ogłoszenie