Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Sosnowcu. Wystarczy miejsc w szkołach ponadpodstawowych dla dwóch roczników?

AD
Prawie 2,9 tys. uczniów skończy w tym roku sosnowieckie gimnazja i VIII klasy szkoły podstawowej. To o prawie 1600 uczniów więcej niż w poprzednim roku. Reforma systemu edukacji sprawiła, że do szkół średnich idą jednocześnie dwa roczniki. Czy dla wszystkich chętnych znajdą się miejsca w ich wymarzonych szkołach? Władze Sosnowca twierdzą, że miasto przygotowuje się do tego wydarzenia już od wielu miesięcy.

W ubiegłym roku do szkół ponadgimnazjalnych w Sosnowcu trafiło 1259 uczniów. Miejsc było dużo więcej, bo 1800. W tym roku szykuje się prawdziwy boom demograficzny w szkołach. Wszystko za sprawą reformy systemu edukacji, która weszła w życie w 2017 roku. Likwidacja gimnazjów sprawiła, że właśnie w tym roku do szkół średnich pójdą dwa roczniki, czyli uczniowie trzecich klas gimnazjów (to ostatni rocznik uczniów, którzy skończą gimnazja) i absolwenci ósmych klas szkół podstawowych (to z kolei pierwszy rocznik ostatniej klasy szkoły podstawowej).

Dwa roczniki do szkół w Sosnowcu

W Sosnowcu w tym roku do szkół ponadpodstawowych trafi prawie 2900 uczniów. To o 1600 więcej, niż przed rokiem. Uczniowie i ich rodzice niepokoją się, czy wystarczy dla nich miejsc w wybranych, wymarzonych liceach czy technikach.

- Dla nas to też problem, nie tylko związany z koniecznością przygotowania większej liczby miejsc dla uczniów. To również problem personalny, bo przecież większą liczbę uczniów musi uczyć również liczniejsza kadra. Na dodatek właściwie tylko na ten jeden cykl nauczania. W roku szkolnym 2020/2021 wrócimy do do zwykłego cyklu - mówi Zbigniew Byszewski, wiceprezydent Sosnowca, odpowiedzialny w mieście za edukację - zajęliśmy się tym problemem już kilka miesięcy temu i dziś mogę powiedzieć, że damy sobie radę zarówno lokalowo, jak i personalnie – zapewnił.

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że podwójny rocznik wystąpi tylko w tym roku szkolnym. W przyszłym, do szkół średnich i zawodowych pójdzie już tylko 1450 uczniów.

Dyrektorzy pracują nad tym od roku

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych zajmowali się sprawą już od marca 2018 roku. Wtedy to dokonano już wstępnej analizy warunków lokalowych i bazy dydaktycznej. Zaplanowano około 3450 miejsc dla 1546 absolwentów szkół podstawowych i 1343 gimnazjalistów. Przyjęto średnią liczebność oddziałów na około 30 osób na klasę.
Miasto przejęło na potrzeby kształcenia ogólnego dwa budynki oświatowe (ul. Dormana i Zamenhofa) w których funkcjonowały Gimnazjum nr 9 i Gimnazjum nr 13, a obecnie siedziby VI LO i IX LO. Rozbudowano też istniejącą bazę dydaktyczną kształcenia zawodowego (projekty ZIT: CKZiU przy ul. Grota Roweckiego i ul. Kilińskiego – planowane zakończenie inwestycji rok 2019). Nastąpi też kontynuacja zatrudnienia w szkołach doradców zawodowych, wcześniej pracujących w gimnazjach na połowie etatu).

Miejsc w szkołach nie zabraknie

Jak zapewniają urzędnicy, problemu nie będzie, bo w sosnowieckich szkołach przygotowano ofertę dla uczniów zawierającą prawie 3,5 tysiąca miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
- Mogę zapewnić, że będzie to oferta bardzo zróżnicowana. Nie ingerowaliśmy w pomysły dyrektorów szkół. Były konsultowane na przykład z Powiatowym Urzędem Pracy – dodaje Zbigniew Byszewski.
Nabory będą się odbywały osobno dla absolwentów szkół podstawowych, osobno dla gimnazjalistów. Oba roczniki będą się również uczyły według dwóch rożnych podstaw programowych. Nabór będzie, jak dotąd, elektroniczny. Kryteria rekrutacyjne dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów są takie same, ale inny jest sposób punktowania. Wynika to z odmiennego zakresu egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasisty.
- Na pewno nam, będzie łatwiej poradzić sobie z tym problemem, niż mniejszym miastom czy gminom. Przygotowaliśmy także ofertę dla uczniów spoza miasta – dodaje Byszewski.

Te szkoły przygotowały najwięcej miejsc

Według wstępnych szacunków, najwięcej miejsc dla chętnych do nauki w liceach przygotowano w IV LO im. S. Staszica, VI LO im. J. Korczaka, II LO im. E. Plater oraz IX LO.
Dla porównania. W tym roku szkolnym otwarto w sosnowieckich szkołach ponadgimnazjalnych 51 oddziałów. Średnia liczebność wynosiła około 28 uczniów w jednej klasie. Przygotowano dla nich 1805 miejsc.
W przyszłym roku szkolnym 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych pójdzie prawie 2900 uczniów. Przygotowano dla nich 3584 miejsc. Zaplanowano utworzenie 128 oddziałów (w tym w liceach – 63 i szkołach zawodowych 65). Średnio w klasach powinno się uczyć od 28-30 uczniów.
W kolejnym roku szkolnym 2020/21 do szkół ponadpodstawowych pójdzie już „tylko” 1455 uczniów.

Statystyki: Sosnowiec
Infogram

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Gala Plebiscytu Sportowiec Roku woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto