Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region nieznany: Mikołowskie atrakcje

(ba)
Mający 785-letnią historię Mikołów jest jednym z nielicznych miast Górnego Śląska, które zachowało swój kameralny charakter opierając się wpływom XIX i XX wiecznej urbanizacji.

Nie ma tam śladów typowej dla Śląska kultury górniczej, z familokami i specyficznym folklorem - są za to duże tereny zielone stanowiące bazę pod przyszły Górnośląski Ogród Botaniczny i infrastrukturę rekreacyjną.

Najstarsza, śródmiejska część miasta charakteryzuje się zwartą zabudową, której przykłady spotkać można na odrestaurowanym zabytkowym rynku z fontanną. Od rynku odchodzą promieniście wąskie uliczki, wzdłuż których stoi wiele kamienic pochodzących z XVIII i XIX wieku. Niegdyś zamieszkiwali w nich zasłużoni dla Mikołowa obywatele: Konstanty Prus - autor historycznej monografii Mikołowa, Karol Miarka - założyciel mikołowskiej drukarni, czy zmarły tragicznie Rafał Wojaczek - mikołowski poety minionego wieku.

Najstarszym zachowanym obiektem murowanym jest wybudowany w stylu późnogotyckim kościół Matki Boskiej Śnieżnej, wchodzący w skład obecnej parafii św. Wojciecha. Jego powstanie datowane jest na okres tuż po 1270 r. Z kolei kościół św. Wojciecha został zbudowany w latach 1843-61 w stylu neoromańskim. Słynie z pięknych witraży i cennych organów. Warto jeszcze wspomnieć o jednym obiekcie sakralnym - ewangelicko-augsburskim kościele św. Jana. Powstał on w XIX wieku w stylu neogotyckim, a w trakcie jego budowy natrafiono na ważne odkrycie - fundamenty obronnego zamku, siedziby kasztelanii. W tej właśnie okolicy w XIII w. powstała najstarsza część miasta.



Wśród innych mikołowskich atrakcji warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

- drukarnię im. Karola Miarki - założoną w roku 1875 przez Karola Miarkę, wydawcę i redaktora "Katolika" w języku polskim, który prześladowany sądami przez władze pruskie w Królewskiej Hucie (obecnie Chorzów) przeniósł się do Mikołowa;

- tzw. "Biały Domek" - XIX-wieczną willę, w której obecnie mieści się część wydziałów Urzędu Miasta i klub studencki Fraktal;

- pomnik ofiar faszyzmu, upamiętniający "marsz śmierci" więźniów Oświęcimia w styczniu 1945r;

- klasztor sióstr boromeuszek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto