Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy posprzątali mogiły żołnierskie w Zagłębiu

marcin.tutaj
marcin.tutaj
GRH - G.O. "Śląsk"
W sobotę 19 października, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – Grupa Operacyjna "Śląsk" odwiedzili cmentarze w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie.

Celem akcji było posprzątanie mogił żołnierskich znajdujących się na zagłębiowskich cmentarzach oraz inwentaryzacja i uaktualnienie informacji o tych miejscach. Przedsięwzięcie było samodzielną inicjatywą członków GRH – G.O."Śląsk", którzy odtwarzają sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego z okresu międzywojennego oraz prowadzą działania na rzecz propagowania historii WP.

Pierwszym miejscem jakie odwiedzili rekonstruktorzy był cmentarz w Sosnowcu-Zagórzu przy ul. Zuzanny. Blisko środkowej części cmentarza stoi część pomnika poświęconego Nieznanemu Żołnierzowi lat 1914–1920. Cały pomnik, na który składał się postument oraz figura żołnierza w hełmie i postawie "na ramię broń", stał pierwotnie przed kościołem św. Joachima w Zagórzu. Obecnie postument znajduje się na cmentarzu, natomiast figura żołnierza w pracowni konserwatorskiej. Prace wokół postumentu polegały na usunięciu wypalonych zniczy, wycięciu roślin wrastających w podstawę postumentu oraz wyrównaniu terenu.

Na sosnowieckim cmentarzu przy ul. Andersa rekonstruktorzy zadbali o pojedynczą mogiłę nieznanego żołnierza, który zginął we wrześniu 1939 r. Następnie przeprowadzili prace porządkowe na zbiorowej mogile wojennej, w której spoczywa 10 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

Kolejnym miejscem w Sosnowcu była zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy polskich poległych w latach 1919-1921. Mogiła znajduje się na cmentarzu przy ul. Będzińskiej. Dużo pracy kosztowało uprzątnięcie zalegających liści i usunięcie chwastów. Dwie alejki ciągnące się wzdłuż mogił zostały gruntownie wysprzątane.

Podczas wizyty na cmentarzu w Dąbrowie Górniczej przy ul. 11 Listopada uprzątnięty został teren wokół mogił żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Praca rekonstruktorów polegała głównie na zgrabieniu liści z alejek oraz usunięciu chwastów porastających mogiły.

W Będzinie, na cmentarzu przy ul. 27 stycznia członkowie GRH – G.O. „Śląsk” zapalili znicz pod pomnikiem ku pamięci Batalionu Obrony Narodowej „Sosnowiec”. Batalion ten w 1939 r. walczył w składzie Grupy Operacyjnej „Śląsk” w ramach Armii „Kraków” – przeszedł cały szlak bojowy spod miejscowości Wyry (okolice Pszczyny), aż pod Tomaszów Lubelski. Ostatnim odwiedzonym w tym roku miejscem był będziński cmentarz przy ul. Podzamcze. W tym miejscu rekonstruktorzy zapalili znicz na mogiłach żołnierzy 11 pułku piechoty, którzy polegli w wojnie polsko-rosyjskiej 1920-1921 r.

Przy każdym odwiedzonym miejscu zostały zapalone znicze.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Grupa Operacyjna "Śląsk" powstała w 2004 roku. Zajmuje się odtwarzaniem sylwetek żołnierzy kompanii fortecznych wchodzących w skład 11, 73 i 75 pułku piechoty. Zbieramy również informacje na temat 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty oraz 55 Dywizji Piechoty rezerwowej. Jednostek, które w 1939 roku operowały na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Grupa opiekuje się również schronem bojowym nr 5 należącym do punktu oporu Łagiewniki Obszaru Warownego "Śląsk" (Chorzów, ul. Katowicka 168).
Więcej informacji: www.goslask.pl lub www.facebook.com/goslask.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto