Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowy rok szkolny dla zdolnych gimnazjalistów woj. śląskiego

Katarzyna Domagała , JAK
Nauka popłaca - zgodnie przyznają laureaci konkursów
Nauka popłaca - zgodnie przyznają laureaci konkursów Jacek Drost
To jest rekordowy rok szkolny dla zdolnych gimnazjalistów województwa śląskiego. W czołówce laureatów konkursów przedmiotowych znalazło się aż 1419 uczniów - to ponad dwa razy więcej niż w zeszłym roku! Wtedy udało się to 590 uczniom.

Wczoraj katowickie Kuratorium Oświaty rozpoczęło nagradzanie laureatów konkursów przedmiotowych w gimnazjach. "Festiwal wręczania nagród" odbył się w bielskim Centrum Kultury .

- Warto było - swoje wysiłki krótko podsumował Marcin Kordas z Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. - Długo się przygotowywałem do sprawdzianów, początki były trudne, ale później było coraz łatwiej. Marcin jest laureatem w dziedzinie fizyki.
Na wzrost zainteresowania konkursami, bez wątpienia wpływ mają nagrody. Laureaci otrzymują przywilej kontynuowania nauki w wybranej szkole ponadgimnazjalnej bez konieczności zdawania egzaminów, zwolnienie z odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i szóstkę na świadectwie z przedmiotu konkursowego.

Sami nagrodzeni zapytani, co tak naprawdę motywuje ich do spędzania dodatkowych godzin w szkole i czytania ponadprogramowych podręczników, mówią krótko. Chęć poznawania nowego. - Chciałbym kiedyś podróżować po świecie - mówi Tomasz Ginda z GKTK w Bielsku-Białej. - A do tego geografia jest fascynująca, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które na pewno pomogą mi rozwijać hobby.

Wczoraj gratulacje z rąk Stanisława Fabera, śląskiego kuratora oświaty, odebrało 318 uczniów z delegatury w Bielsku Białej. Wręczanie nagród potrwa do 8 kwietnia. Kolejne gale odbędą się w Gliwicach i Bytomiu.

Nowości szkolne

Ruszył przełomowy projekt, który ma wprowadzić śląskich nauczycieli w tajniki najnowszych technologii edukacyjnych. Jest to pierwsze tego typu szkolenie w Polsce. W trakcie warsztatów śląscy nauczyciele poznają jak posługiwać się e-learningiem, tabletem edukacyjnym czy wizualizerem. Oraz jak wykorzystywać te przyrządy w codziennej pracy z uczniami. Projekt jest dofinansowywany z Unii Europejskiej. Zgłoszenia przyjmowane są do końca marca. Więcej informacji na specjalistaict.pl.

Jestem z nich bardzo dumna

Rozmowa z Marią Cyran, dyrektorką Gimnazjum nr 16 w Bielsku Białej

Spod pani skrzydeł "wyleciało" aż czterech laureatów konkursu historycznego. Jaki jest przepis na zainteresowanie uczniów.
Po pierwsze pasja w wykonywaniu swojego zawodu. Do tego umiejętne zachęcanie uczniów do udziału w konkursach. W naszej szkole jest to już niejako tradycją. Od 11 lat uczniowie wiedzą, że czeka na nich taka możliwość.

A czy chętnie biorą udział?
Oj tak. Wielu z nich już w wakacje przygotowuje się do konkursu. Uczniowie pytają się co warto przeczytać i na co powinni zwrócić szczególną uwagę. Zresztą z 498 uczniów w naszej szkole aż 201 bierze udział w zajęciach dodatkowych.

Jak wygląda przygotowywanie ich od strony technicznej?
Uczniowie zapisują się do kółek zainteresowań. U nas jest ich 13, tyle ile przedmiotów. Po lekcjach wraz z nauczycielami poszerzają swoją wiedzę. Katarzyna Domagała

Z jakich przedmiotów wiedza jest najbardziej potrzebna?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto