Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruch Autonomii Śląska domaga się zmiany herbu powiatu bielskiego

Łukasz Klimaniec
Tak dziś prezentuje się herb powiatu bielskiego
Tak dziś prezentuje się herb powiatu bielskiego arc starostwa powiatowego w Bielsku-Białej
O niezwłoczną zmianę herbu powiatu bielskiego i nadanie mu wyglądu odpowiadającego historycznemu charakterowi zaapelowali w liście otwartym do starosty bielskiego i szefa rady powiatu przedstawiciele śląsko-cieszyńskiego koła Ruchu Autonomii Śląska. Pismo do starosty dotarło w środę.

Zdaniem przedstawicieli RAŚ, którzy powołują się na znanego bielskiego historyka dra Jerzego Polaka, urzędnicy uchwalając w tym roku herb powiatu najzwyczajniej pomylili się. Na tarczy herbowej widnieją pół orła heraldycznego Księstwa Cieszyńskiego (złoty na niebieskim polu) i pół orła z herbu ziemi krakowskiej (biały na czerwonym polu). Sęk w tym, że żadna z gmin powiatu bielskie-go… nigdy nie była częścią ziemi krakowskiej, ale Księstwa Oświęcimskiego.

- Być może to wynika z niewiedzy urzędników - zastanawia się Maciej Chrobak, wiceprzewodniczący koła Śląsk Cieszyński RAŚ. - Jeśli tak, to jest to argument na rzecz edukacji regionalnej. Nasze działanie ma charakter symboliczny. Warto przecież nawiązywać do dobrych tradycji i pielęgnować swoją tożsamość. Nie trzeba się jej wstydzić i ukrywać za symbolami, które nie mają uzasadnienia w historii - dodaje.

W liście otwartym RAŚ zwraca się o sprostowanie pomyłki i uchwalenie herbu powiatu bielskiego bez odniesień do herbu ziemi krakowskiej.

Alina Macher, rzeczniczka bielskiego starostwa, przypomina, że prace nad herbem trwały prawie siedem lat. Projekty symboli zlecono Instytutowi Heraldyczno-Weksylologicznemu z siedzibą w Górkach Wielkich, kierowanemu przez Alfreda Znamierowskiego, heraldyka, weksylologa i autora wielu książek i publikacji poświęconych tej tematyce.

- Projekty dotyczące herbu, flagi i pieczęci zostały zaakceptowane przez zarząd powiatu i skierowane do zaopiniowana do komisji heraldycznej przy MSWiA. A komisja wyraziła pozytywną opinię - podkreśla Alina Macher.

Zaznacza, że specjaliści z MSWiA wyrazili uznanie dla walorów graficznych i wkładu pracy, który w efekcie dał herb klarownie przedstawiający uwarunkowania geograficzne i historyczne regionu oraz ich zgodność z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscowej tradycji historycznej.

W listopadzie 2010 roku Grzegorz Ziomek, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MSWiA, poinformował starostę o pozytywnej opinii. Herb został zaakceptowany, a rada podjęła uchwałę.

- Nie zakwestionował jej wojewoda, nie było żadnych protestów - zapewnia Macher.

Starostwo teraz przygotowuje odpowiedź dla działaczy RAŚ.


*ŚLĄSKIM PIERDOŁĄ ROKU 2011 ZOSTAJE...
*ZAPLANUJ DŁUGIE WEEKENDY 2012 ROKU

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto