Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są takie miejsca, gdzie nocą też świeci słońce

Redakcja
Lampa fotowoltaiczna jest swego rodzaju „magazynem słońca”. Nie ma się więc co bać pochmurnych dni
Lampa fotowoltaiczna jest swego rodzaju „magazynem słońca”. Nie ma się więc co bać pochmurnych dni

Śląskie gminy są w czołówce tych, którzy korzystają z paneli fotowoltaicznych do oświetlania ulic, placów, parków i ogrodów. Lampy solarne i hybrydowe są modne, a przede wszystkim są też „zielonym światłem” dla oszczędności w budżetach miejskich, bo dzięki ich zastosowaniu spadają opłaty za energię elektryczną. Zasada jest prosta - w dzień „pracuje” fotowoltaika, gromadząc darmowe promienie słoneczne, a gdy zapada zmrok, „oddaje” je lampom.

Odnawialna rewolucja już puka do śląskich gmin

Po rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii sięgają kolejne miasta naszego regionu. Gmina Wyry położona w powiecie mikołowskim ma trzynaście nowoczesnych lamp hybrydowych. Zainstalowała je bydgoska firma FreeVolt. Jeszcze większa rewolucja oświetleniowa dokona się w Psarach i Górze Siewierskiej, gdzie w ramach walki z niską emisją jeszcze w tym roku pojawi się blisko 90 lamp hybrydowych zasilanych energią odnawialną.

Inwestycja w 70 procentach pokrywana jest z pieniędzy pochodzących z funduszy europejskich. Na wkład własny Psary nie żałują, bo im się to opłaca. Ekologiczne zacięcie władz gminy znane jest zresztą w Psarach od dłuższego czasu. Dwa lata temu tamtejsi samorządowcy wzięli w leasing dwa samochody hybrydowe, które dziś świetnie się sprawdzają.

Wyry, Psary i Góra Siewierska mają ekologiczne zacięcie i lampy zasilane energią odnawialną!


Lampa „na pstryknięcie”

Jest parę powodów, dla których warto montować lampy solarne czy hybrydowe. Po pierwsze, mogą one funkcjonować z dala od sieci energetycznej, więc nie potrzeba zgody na budowę, co skraca czas realizacji inwestycji. Ich montaż nie zajmuje więcej niż trzy godziny, a polega na wkopaniu w ziemię niewielkiego fundamentu, do którego przykręcana jest lampa. Nie kopie się więc rowów, nie kładzie przewodów, bo oświetlenie czerpane z naturalnej energii ich nie potrzebuje. Po drugie, każda lampa jest gotowa do działania niemal natychmiast po zainstalowaniu, po trzecie - nie generuje żadnych rachunków za prąd i nie ma kabli elektrycznych, co oznacza, że eksploatacja nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych, a to gwarantuje szybki zwrot wyłożonej kasy. Innym ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść lamp fotowoltaicznych jest ekologia. - Każda kilowatogodzina wytworzona za pomocą systemu fotowoltaicznego lub turbiny wiatrowej zapobiega emisji do atmosfery ok. kilograma dwutlenku węgla, po kilka gramów dwutlenku siarki oraz tlenków azotu - mówi Artur Krygier z firmy FreeVolt. Jak łatwo obliczyć, przy zastosowaniu modułów fotowoltaicznych lub turbiny wiatrowej do zasilania lamp o mocy 250W ustawionych po obydwu stronach ulicy co 25 metrów na odcinku kilometra, spowoduje w skali roku obniżenie emisji CO2 o około 73 tony.

Kto dołoży pieniędzy?

Do 2020 roku 15 procent krajowej energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dlatego zarówno samorządy, ministerstwa, jak i firmy oferują fundusze, z których można otrzymać dotację na rozwój zielonej energii. Pomoc możemy uzyskać już na poziomie gminy, dzięki Programowi Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), który może obejmować także instalacje fotowoltaiczne. Wsparcie w tego typu inicjatywach dostaniemy również z Banku Ochrony Środowiska, udzielającego kredytów na realizację przedsięwzięć z użyciem OZE. Można też starać się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25 procent inwestycji o charakterze termomodernizacyjnym i niskoemisyjnym. Dotacji udzielają też niektóre Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (ET)

Czyste, ekologiczne oświetlenie ma wielu zwolenników. Finansowo wspiera ich Unia Europejska

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto