Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy uznał, że Ślązacy nie są odrębnym narodem

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
Sąd Najwyższy nakazał Sądowi Rejonowemu w Opolu ponownie ...
Sąd Najwyższy nakazał Sądowi Rejonowemu w Opolu ponownie ... Piotr Kalsztyn, arch. MM
Sąd Najwyższy nakazał Sądowi Rejonowemu w Opolu ponownie rozpatrzeć wpisanie do rejestru Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

We wrześniu ubiegłego roku Prokuratura Okręgowa w Opolu przekazała do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy wpis do rejestru stowarzyszeń odnośnie "Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej".

- W ocenie Sądu Najwyższego organizowanie stowarzyszeń jest jednym z wyrazów wolności obywatelskich. Nazwa stowarzyszenia pozostawiona jest jego założycielom, jednak nie może ona wprowadzać w błąd. W tym kontekście należy wskazać, że wbrew wyraźnemu stanowisku zawartemu w zaskarżonym postanowieniu Sądu Okręgowego w Opolu, pojawiły się (np. w Internecie) artykuły zawierające konstatację, że Sąd uznał istnienie narodu śląskiego - czytamy w oświadczeniu Sądu Najwyższego.

Nazwa w/w stowarzyszenia wprowadza więc w błąd co do tej kwestii, co może wywoływać dalej idące konotacje w aspekcie posługiwania się desygnatem naród, narodowość i mniejszość narodowa - czytamy dalej.

- Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje - w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym. Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób „narodowości śląskiej” na terenie Śląska , należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji  RP - oświadczył Sąd Najwyższy.

Według Sądu Najwyższego również wyniki spisu powszechnego z 2011 roku nie mogą wpływać na poglądy o istnieniu narodu śląskiego. W uzasadnieniu czytamy również, że uznanie narodowości śląskiej mogłoby wpływać na kodeks wyborczy, mniejszości narodowe nie muszą otrzymać 5% głosów w skali całego kraju.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto