Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie

Łukasz Respondek
Na siemianowickich cmentarzach można znaleźć mogiły, które - jak chociażby grób Fitznerów - mają wartość zabytkową i spoczywają w nich ludzie bardzo zasłużeni dla miasta.

Na siemianowickich cmentarzach można znaleźć mogiły, które - jak chociażby grób Fitznerów - mają wartość zabytkową i spoczywają w nich ludzie bardzo zasłużeni dla miasta. W Bańgowie znajduje się natomiast nekropolia, która jest miejscem pochówku wielu tysięcy żołnierzy niemieckich.

Idąc alejką cmentarza ewangelickiego można minąć kilka wyjątkowych grobów. Spoczywa w nich większość pracowników Fabryki Kotłów Parowych z jej założycielem Wilhelmem Fitznerem na czele. Już niedługo protestancka nekropolia wraz z kościołem znajdzie się w rejestrze zabytków. Jest ona jednak tylko jednym z kilku ciekawych miejsc tego typu w naszym mieście. - Te obiekty mają bardzo bogatą historię - przyznaje Małgorzata Derus, autorka książki "Cmentarze Siemianowic Śląskich".

Derus wspomina, że cmentarz ewangelicki poświęcono w 1887 roku. Jego ozdobą jest ufundowany przez Richarda i Wlhelma Fitznerów cynkowy krzyż na kamiennym cokole z figurą Chrystusa. Pochowano tam wiele osób związanych z rozwojem gminy m.in. dyrektora kopalni Ericha Nagela, naczelnego lekarza Richarda Radmanna i kilkanaście grobów znanej rodziny Mayer.

Jednym z nowszych cmentarzy jest ten przy parafii św. Antoniego. Pierwszego pochówku dokonano tam w 1917 roku. Piętnaście lat później wybudowano kaplicę, pod którą znajduje się krypta, gdzie pochowano Joachima Cieplika, członka rady parafialnej, który ufundował znajdującą się na terenie cmentarza figurę Madonny. - Byłam w środku tej krypty. Obok spoczywającego tam mężczyzny znajduje się jedno puste miejsce - opowiada Derus.

Nekropolia była przez pewien okres zamknięta o czym zdecydowały władze wojewódzkie. Otwarto ją na nowo w 1990 roku. Na cmentarzu znajdują się m.in. groby osób zmarłych w obozie pracy, który istniał przy kopalni "Siemianowice".

W 1949 roku powstał cmentarz w Przełajce. Grunt pod jego budowę ofiarowała rodzina Korfantych i wdowa Karolina Wicik. Spoczywa tam m.in. wieloletni proboszcz parafii i budowniczy tamtejszego kościoła Wilhelm Kopiec, a także bohaterowie walk powstańczych Karol Gajdzik, Tomasz Herig i Franciszek Wilczok.

Pierwszy cmentarz w Siemianowicach powstał z chwilą wybudowania pierwszego kościoła, czyli w 1868 roku. Do tego czasu zmarłych z dzisiejszego centrum miasta chowano na cmentarzu w Michałkowicach. Wybudowano go przy ulicy Cmentarnej i mimo, że był kilkakrotnie poszerzany, to miejsca na nim zdecydowanie brakowało. Znajdują się na nim dwie kaplice. Jedna wybudowana przez Fitznerów, a druga przez Knappików. Członków obu rodzin pochowano podobno w krypcie pod kaplicami.

- Obecnie te kaplice służą pracownikom cmentarza jako przechowalnie narzędzi. Należało by je otworzyć i sprawdzić czy faktycznie ktoś tam spoczywa - twierdzi Derus. - Na tym cmentarzu znajduje się też grób Hugona Stabika, czyli pierwszego proboszcza parafii Świętego Krzyża, który był bratankiem Antoniego Stabika, proboszcza parafii Michała Archanioła - dodaje. Spoczywają tam również żołnierze polegli w pierwszej wojnie światowej. W latach 80. XX w. na starym cmentarzu wybudowano przechowalnie zwłok, a w latach 70. rozbudowano ją na dom przedpogrzebowy. W 1910 roku zakupiono teren przy dzisiejszej ulicy Michałkowickiej z przeznaczeniem na nowy cmentarz. Ogrodzono go i poświęcono jeszcze w tym samym roku. Na cmentarzu spoczywa 37 żołnierzy zmarłych podczas I wojny światowej, a także po wojnie jako inwalidzi wojenni. Spoczywają tam również proboszczowie siemianowickiej parafii oraz znany lekarz i działacz doktor Jan Nepomucen Stęślicki. Kaplica pw. Zmartwychwstania Pańskiego została poświęcona w 1972 r.

Najstarszym cmentarzem w mieście jest ten przy parafii w Michałkowicach. W XVI- wiecznym opisie kościoła jest już zaznaczone istnienie tej nekropolii. Według opisów, w XIX w. była ona kilkakrotnie poszerzana, a w 1849 roku wydano decyzję o przeniesieniu go w inne miejsce. Służyła również okolicznym wsiom m.in. Siemianowicom i Maciejkowicom.

Ozdobą cmentarza przy parafii Michała Archanioła jest neogotycka kaplica ufundowana przez rodzinę von Rheinbaben. Pod nią znajduje się krypta grobowa. Jest to obecnie najpiękniejsza kaplica cmentarna na terenie naszego miasta. Na cmentarzu spoczywają michałkowiccy proboszczowie m.in. ks. Antoni Stabik, ks. Juliusz Roter i ks. Paweł Brandys, a także jeńcy niemieccy z obozu pracy i powstańcy śląscy. - Cmentarze w naszym mieście są w dobrym stanie. Fatalnie zlokalizowany jest jednak cmentarz ewangelicki, gdyż ludzie z ogródków działkowych wyrzucają tam swoje śmieci - mówi Małgorzata Derus. - Tak się jednak dzieje ze wszystkimi cmentarzami - bez względu na wyznanie - które leżą na uboczu - dodaje.

Na terenie naszego miasta znajduje się Cmentarz Żołnierzy Niemieckich. Leży on niedaleko ulic Krupanka i Zgody oraz drogi A4. Został otwarty i poświęcony 10 października 1998 r. Siemianowicki cmentarz jest miejscem pochówku żołnierzy niemieckich, którzy polegli na terenach Polski południowej. Wybudował go Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Przy wejściu wybudowano obiekt zwany wiatą, który przypomina monumentalną kaplicę. Na zawieszonej tam tablicy można znaleźć informację, że docelowo zostanie tam pochowanych 35 tys. niemieckich żołnierzy.

Zmiany organizacji ruchu przy cmentarzach

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w związku ze zwiększeniem ruchu kołowego i pieszego w okresie Wszystkich Świętych w rejonie cmentarzy będą czuwać nad bezpieczeństwem pieszych i kierowców.

Od tych drugich będą egzekwować prawidłowy sposób parkowania pojazdów. W razie konieczności będą kierować ruchem.Służby porządkowe apelują jednocześnie. o zachowanie ostrożności, zwracanie uwagi na oznakowanie i stosowanie się do ich poleceń. Akcja "Znicz" w naszym mieście rozpocznie się dziś, a zakończy w niedzielę.

Miejsca parkingowe w rejonie cmentarzy:

Michałkowice ul. Maciejkowicka w rejonie cmentarza parafii św. Michała Archanioła
Obowiązuje zakaz parkowania wzdłuż całej ul. Maciejkowickiej. Samochody kierowane są na parkingi przy Placu 11-go Listopada oraz ul. Budryka i na nowy parking przy cmentarzu. Dodatkowo dopuszcza się jednostronne parkowanie przy ul. Domina

Centrum ul. Michałkowicka w rejonie cmentarza parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego
Można parkować na przygotowanych miejscach parkingowych wzdłuż ulicy Michałko-wickiej. Samochody kierowane są też na parkingi przy ul. Wieczorka i Spokojnej. Dodatkowo wprowadza się ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Spokojnej od parkingu za cmentarzem z wyjazdem na ul. Michałkowicką.

Centrum ul. Cmentarna w rejonie cmentarza parafii pw. Świętego Krzyża
Obowiązuje zakaz parkowania obustronnego wzdłuż ul. Cmentarnej (od ul. Obwodowej do ul. Powstańców). Dopuszcza się parkowanie w miejscach wyznaczonych na ul. Brzozowej, Paskowej, jak również parkowane jednostronne (strona cmentarza) przy ul. Obwodowej. Dodatkowo samochody kierowane są na parking przy ul. Cmentarnej w rejonie ogródków działkowych.

Bytków ul. Węglowa w rejonie cmentarza parafii pw. Świętego Ducha
Obowiązuje zakaz parkowania obustronnego wzdłuż ul. Węglowej oraz ul. Watoły (od ul. Bytkowskiej do Węglowej). Dopuszcza się parkowanie bezpośrednio przy cmentarzu

Przełajka ul. Żniwna w rejonie cmentarza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Dopuszcza się parkowanie obustronne wzdłuż ul. Żniwnej oraz bezpośrednio przy cmentarzu

Bytków ul.. Wróbla w rejonie cmentarza parafii pw. Świętego Antoniego
Dopuszcza się parkowanie bezpośrednio przy cmentarzu

Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

W sobotę i w niedzielę komunikacja miejska będzie kursowała według sobotnich rozkładów jazdy. Zwiększona zostanie natomiast częstotliwość kursowania autobusów w rejonach cmentarzy. W tym celu zostaną uruchomione tzw. linie cmentarne. Z Chorzów Batory Pętla co 30 minut będzie kursował autobus C7. Będzie on przejeżdżał przez Chorzów II, Chorzów Stary,Michałkowice do przystanku Siemianowice Powstańców Pętla. Na kilku liniach kursujących po naszym mieście ze względu na zmianę taboru w trasę nie wyruszą autobusy niskopodłogowe. Będą to m.in. linie : 74, 663 664, 665. RES

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto