Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd pomysł, by powstała śląska Wikipedia?

Krzysztof Gierak
Krzysztof Gierak
Takie pytanie zadaliśmy Krzysztofowi Blachnickiemu, jednemu z założycieli śląskiej Wikipedii, osobie, która napisała pierwsze hasło w tej wersji Wikipedii.

MM Silesia zaprasza do wywiadu, w którym Krzysztof Blachnicki przedstawia kulisy powstania śląskiej Wikipedii.


Krzysztof Gierak: Skąd pomysł, by powstała śląska wersji Wikipedii?

Krzysztof Blachnicki: Przede wszystkim chcieliśmy wypromować śląską mowę. Jest to coś unikalnego w skali kraju, więc doszliśmy do wniosku, że należy pokazać ją osobom spoza śląska. Śląska mowa na nowo się odradza, kończą się czasy, gdy osoby mówiące po śląsku były dyskryminowane. Coraz więcej osób jest dumnych z używania języka śląskiego, więc myślę, że był t odpowiedni moment na start śląskiej Wikipedii.

Kiedy narodził się pomysł śląskiej Wikipedii?

Pomysł zrodził się już dawno, jednak dyskusja nad nową wersją językową Wikipedii dała negatywny rezultat. Zaczęliśmy, więc tworzyć hasła na podstronie polskiej Wikipedii. Niestety po jakimś czasie komuś nie spodobał się ten pomysł i zgłosił strony ze śląskimi hasłami do usunięcia. Było to impulsem do rozpoczęcia procesu tworzenia śląskiej Wikipedii. 19 marca 2008 została rozpoczęta kolejna dyskusja, która tym razem zakończyła się pozytywnym wynikiem. Po kilku dniach przenieśliśmy się do inkubatora Wikipedii. Jest to miejsce, gdzie każda nowa Wikipedia ma swój początek. Służy on do sprawdzenia, czy rzeczywiście jest wystarczająca ilość chętnych do tworzenia Wikipedii. Tam napisaliśmy około 400 haseł. W międzyczasie zaczęliśmy proces tłumaczenia interface'u na język śląski. Zrobiliśmy to w rekordowym czasie, około 1000 komunikatów w 24 godziny. W końcu 26 maja 2008 wyszliśmy z inkubatora i staliśmy się osobną Wikipedią.

Co z różnymi dialektami, odmianami śląskiej mowy?

Takie problemy czasem się pojawiają, ale generalnie staramy się je rozwiązywać na drodze konsensusu, jak to miało miejsce jeszcze pod skrzydłami polskiej Wikipedii z kwestią czy piszemy "kery" czy "kiery". Najmniej problemów jest z nazwami haseł, ponieważ zawsze możemy stworzyć przekierowanie z innej nazwy, a w treści hasła podać warianty nazwy.

Czy twórcy śląskiej Wikipedii wzorowali się na kaszubskiej wersji Wikipedii?

Nie wzorowaliśmy się na kaszubskiej wersji. Myślę, że jest to Wikipedia z potencjałem, ale niestety niewykorzystanym. Tworząc Wikipedię wzorowałem się głównie na wersji angielskiej i portugalskiej. Celowo nie chciałem korzystać z polskiej Wikipedii, żeby uniknąć podejrzeń, że jesteśmy tylko jej nieudaną kopią.

Czy Pan udział w tworzeniu nowych haseł?

Napisałem kilka haseł, pierwsze hasło śląskiej Wikipedii (lama) zostało napisane przeze mnie, aczkolwiek nie jest to moją główną działką. Jako administrator zajmuję się głównie technicznymi sprawami.

Czym śląska Wikipedia może zachęcić internautów do korzystania z niej?

Śląska Wikipedia może zachęcić osoby, które nigdy nie spotkały się ze śląską mową, do jej poznania. Z kolei osoby ze Śląska mogą sobie przypomnieć zapomniane zwroty. Niektórzy, w tym ja, czerpią przyjemność z pisania po śląsku, a tu mają możliwość pisania na wiele tematów.

Jaki jest odbiór śląskiej Wikipedii w gronie Ślązaków?

Odbiór jest różny. Wiele osób skarży się na kodyfikację, niektórzy twierdzą, że taka inicjatywa nie ma sensu, ponieważ nigdy nie dorównamy jakościowo i ilościowo polskiej Wikipedii. Jest to mylny argument, ponieważ, według mnie, śląska Wikipedia powinna przede wszystkim promować język. Może kiedyś, jeśli utrzymamy taki wzrost ilości haseł, będziemy pełnoprawną encyklopedią. Niestety początki zawsze są trudne. Są też oczywiście pozytywne głosy. Kilka znanych osób się już wypowiedziało, że ta idea jest bardzo dobra. Według mnie takie głosy znaczą wiele więcej, ponieważ pewniejszy jest człowiek, który podpisuje się imieniem i nazwiskiem, a nie tylko nickiem.



Zapraszamy do innych tekstów na naszym portalu, poświęconych śląskiej Wikipedii:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto