Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk Cieszyński. Po obu stronach Olzy

zal/mat. wydawcy
PolskaTurystyczna.pl proponuje przewodnik turystyczny po Śląsku Cieszyńskim - części polskiej i czeskiej

Niegdyś nad brzegiem Olzy spotkało się trzech braci: Leszko, Cieszko i Bolko. Ich radość była tak wielka, że zdecydowali się wybudować w tym miejscu gród, który nazwali Cieszynem. On też stał się później sercem regionu zwanego Śląskiem Cieszyńskim. Bogata historia odcisnęła na nim swój ślad, pozostawiając po sobie wiele zabytków pamiętających czasy Piastów czy ck monarchii. Ów swoisty tygiel kultur i wyznań, którym Cieszyn był przez wieki, stworzył niepowtarzalną atmosferę miasta, które nazwać można esencją europejskości. Podobnie jest z całym regionem, w którym spotykają się dzisiaj trzy narody - Polacy, Czesi i Słowacy a także dwie religie - katolicka i protestancka.

Ukazało się drugie wydanie przewodnika turystycznego po Śląsku Cieszyńskim oraz gminach Godów i Jastrzębie Zdrój pt. "Śląsk Cieszyński. Po obu stronach Olzy" w ramach Programu PolskaTurystyczna.pl. Przewodnik traktuje polską i czeską część Śląska Cieszyńskiego jako jeden region. Tak przecież było zawsze, zanim w 1920 r. podzielono go granicą, i tak będzie zapewne w przyszłości - wszak państwa tworzące euroregion są członkami jednej Unii Europejskiej. Przewodnik oprowadza zielonymi szlakami Śląska Cieszyńskiego, ważnego ogniwa na środkowoeuropejskim szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways.

"Publikacja jest efektem partnerskiej współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Współpracy Regionalnej "Olza" - Euroregion Śląsk Cieszyński" - mówi Bogdan Kasperek, Sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński, jednego z najmłodszych euroregionów w Polsce. "Powołanie euroregionu było ukoronowaniem wieloletniej współpracy polsko-czeskiej w regionie. Utworzony w 1998 r. stanowi on dobrowolną wspólnotę polskich i czeskich związków gmin i miast Śląska Cieszyńskiego i części Górnego Śląska. Przez tych kilkanaście funkcjonowania euroregionu można z całą pewnością stwierdzić, że okazał się on nie tylko potrzebny, ale dziś raczej trudno sobie wyobrazić polsko-czeskie pogranicze bez tej formy współpracy" - dodaje. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu samorządu Województwa Śląskiego oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach.


Śląsk Cieszyński. Po obu stronach Olzy
Michał M. Kowalski
Wydawnictwo PolskaTurystyczna.pl, 2009

Liczba stron: 144. Cena: 14 zł

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto