MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk dawniej i dziś. Chorzów na starej pocztówce

Redakcja
Jak zmieniały się nasze miasta na przestrzeni dziejów? Nieraz słyszeliśmy opowieści dziadków, czytaliśmy historyczne artykuły. Zapraszamy na MM-kową podróż w czasie po starych zdjęciach... do Chorzowa.

Rozpoczynamy nowy mm-kowy cykl, w którym będziemy porównywać nasze miasta z przeszłości z tym, co obserwujemy teraz. Cofniemy się w czasie do lat przedwojennych, gdy po ulicach sunęły dorożki i skonfrontujemy tamtą rzeczywistość z dniem dzisiejszym. Czy nasze miasta oparły się próbie czasu? A jeśli nie, to jak się zmieniły i czy na lepsze? W naszym cyklu będziemy porównywać stare widokówki z zdjęciami wykonanymi obecnie. Miejsca, które uległy zmianom, ale także te, które zachowały swój dawny klimat, choć tych jest niestety coraz mniej. Na dobry początek Chorzów.


1. Kamienice przy ulicach Dąbrowskiego/Sobieskiego

Kamienice narożne widoczne na fotografiach to dobry przykład tego, co działo się w budownictwie na Górnym Śląsku w latach między- i powojennych. Jak wiele innych, zwłaszcza w Chorzowie i Katowicach zostały nadbudowane tracąc ozdobne szczyty i narożne kopuły, a przez to również częściowo - dawny charakter.2. Kamienice przy ulicy Katowickiej/Konopnickiej

Na zdjęciu widoczna kamienica narożna, z fasadą częściowo pozbawioną dawnych zdobień. Takim samym zabiegom poddano również jej sąsiadkę. Po lewej stronie - kamienice wyburzone pod budowę słynnej estakady.


3. Kościół św. Jadwigi Śląskiej przy ulicy Wolności

Początkowo kościół filialny parafii św. Barbary. Poświęcony w październiku 1874 roku, rozbudowany w roku 1908. Jak większość budowli sakralnych w regionie bardzo dobrze zachowany.


4. Rynek/ulica Wolności

Na pierwszym planie po prawej budynek Poczty Głównej. Doskonale zachowany, neogotycki budynek z lat 1891-92, z ciekawą ażurową kopułą. Jeden z symboli Chorzowa. Po lewej stronie kamienice przy ulicy Wolności, z których część została wyburzona.


5. Hala targowa przy ulicy Katowickiej

Pierwsza na Górnym Śląsku. Oddana do użytku w sierpniu 1905 roku, była połączona z biegnącą nieopodal bocznicą kolejową. Zlikwidowana w roku 1967. Całkowicie przebudowana. Dawny bogato dekorowany budynek dziś ma komunistyczny kostium.


6. Budynek Zespołu Szkół Technicznych nr 2 przy ulicy Powstańców

Obecnie zajmowany przez ZST budynek został wzniesiony w roku 1891. Wcześniej zajmowało go Państwowe Gimnazjum Klasyczne im. Odrowążów. Obiekt z czerwonej cegły zachowano w dobrym stanie. Po prawej stronie - przebudowane kamienice, a w tle - budynek Urzędu Miasta.


7. Budynek IV L.O. im. Skłodowskiej - Curie przy ulicy Dąbrowskiego

Dobrze zachowany, eklektyczny budynek z secesyjnymi dekoracjami należał niegdyś do dawnego gimnazjum żeńskiego (Cäcilien-Gymnasium). Został oddany do użytku w roku 1907.8. Budynek Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Dąbrowskiego

Modernistyczny budynek znajduje się tuż obok gmachu IV L.O. Do czasów obecnych dotrwał w niezmienionym stanie.


9. Ulica Katowicka

Widok w stronę centrum. na pierwszym planie po prawej niestniejąca już kamienica. Tuż za nią - siedziba chorzowskiego Teatru Rozrywki. Bogato zdobiony budynek, w którym niegdyś mieścił się najeskluzywniejszy hotel w mieście - Graf Reden. Po lewej stronie widać kamienice, z których część wyburzono pod budowę estakady.


10. Rynek w Chorzowie

W tle nieistniejące już kamienice, które wyborzono pod budowę estakady. Na pierwszym planie po lewej siedziba Urzędu Miasta. Oryginalny budynek z lat 1872-75 został przebudowany w okresie XX-lecia międzywojennego, w roku 1928. Modernistyczny charakter nadany mu został przez znanego wówczas architekta - Karola Schayera.


Lubisz stare pocztówki? Robić zdjęcia? Ten cykl jest również dla Ciebie! Zaprezentuj na łamach naszego portalu Twoje miasto na przestrzeni dziejów i włącz się w projekt "Miasta Silesii wczoraj i dziś"!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto