Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląsk łapie oddech

Redakcja
Są dodatkowe pieniądze na walkę z niską emisją. Skąd? "Znalazły się" w ogólnopolskim programie KAWKA. Spora ich część trafi też na Śląsk!

Co roku, katowicki Fundusz wydaje około 200 mln złotych na realizację inwestycji, których celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Teraz będzie miał ich jeszcze więcej do rozdysponowania. Dodatkowe pieniądze na walkę z niską emisją "znalazły się" bowiem w projekcie KAWKA prowadzonym przez poszczególne regiony wspólnie z NFOŚiGW. Łącznie to ponad 160 mln złotych, czyli niezły zastrzyk finansowy, a przynajmniej taki, który pozwoli "złapać oddech" - dosłownie i w przenośni, bo także ten dotyczący kosztów związanych z dotowaniem inwestycji zapewniających ochronę powietrza. Cała suma zostanie rozdzielona pomiędzy 11 funduszy wdrażających program KAWKA na terenie swoich województw.

KAWKA jest w czternastu naszych miastach. Gdzie?
Najwięcej miast zainteresowanych programem KAWKA jest na Górnym Śląsku, na Mazowszu oraz w Małopolsce. I trudno się dziwić, bo to regiony najbardziej odczuwające skutki niskiej emisji, także te zdrowotne. Kraków to jedno z sześciu miast znajdujących się na europejskiej liście aglomeracji o najbardziej zanieczyszczonej atmosferze. Warszawa "dusi się" toksynami ze starych pieców i rur wydechowych samochodów - podobnie jak Rybnik czy Katowice. Zresztą, na Śląsku sytuacja wymaga natychmiastowej poprawy, bo co roku w naszych miastach (i nie tylko...) przekraczane są wszelkie dopuszczalne normy emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Miasta z województwa śląskiego, w których realizowane będą inwestycje finansowane z programu KAWKA to: Bytom, Chorzów, Cieszyn, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Łaziska Górne, Racibórz, Radzionków, Ruda Śląska, jak również Sosnowiec, Zabrze, Zawiercie, Żory i Żywiec.

Na co jest dodatkowa kasa?
Większość planowanych przedsięwzięć obejmie podłączenie obiektów ogrzewanych dotychczas za pomocą pieców węglowych do miejskich sieci ciepłowniczych lub zastąpienie ogrzewania węglowego ogrzewaniem gazowym. W wielu przypadkach budynki, w których wymieniono źródła ciepła, zostaną poddane termomodernizacji. Program zakłada zarówno oszczędność energii, jak i obniżenie kosztów ogrzewania. W kilku przedsięwzięciach zaplanowano montaż kolektorów słonecznych, które wspomagać będą bezemisyjną produkcję ciepłej wody. To druga edycja programu "Poprawa jakości powietrza". Teraz realizowana jest pod hasłem: "Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii".

Dla kogo i jaka KAWKA?
Program powstał dzięki zmianom, jakie zaszły w ustawie Prawo ochrony środowiska, do której wprowadzono zapisy unijnej dyrektywy CAFE (czyste powietrze dla Europy). Dlatego KAWKA, po raz pierwszy od wielu lat w tak szerokim zakresie, proponuje dofinansowanie na walkę ze smogiem. To łącznie 800 mln zł zaoferowanych przez fundusze wojewódzkie i NFOŚiGW samorządom. Prócz inwestycji takich jak wymiana urządzeń grzewczych, w ramach programu możliwe będzie też wdrażanie systemów zarządzania ruchem w miastach. Prócz tego, będą kampanie edukacyjne oraz utworzenie baz danych pozwalających na rejestrowanie źródeł emisji. Ideą projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, szczególnie pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, a także wzrost efektywności energetycznej. Programem objęte są miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, gdzie występuje przekroczenie stężeń szkodliwych związków w powietrzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto