Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska Noc Naukowców 2012. Nawet raperzy kochają naukę! [Wideo]

Piotr Kalsztyn
Piotr Kalsztyn
28 września odbędzie się Śląska Noc Naukowców 2012, wspiera ją ...
28 września odbędzie się Śląska Noc Naukowców 2012, wspiera ją ... Piotr Kalsztyn
28 września odbędzie się Śląska Noc Naukowców 2012, wspiera ją Jon Chase, ekspert w promowaniu nauki oraz... raper.

7. Śląska Noc Naukowców to jedno z największych wydarzeń naukowych w naszym regionie. W 6 miastach (Gliwice, Katowice, Sosnowiec, Rybnik, Bielsko-Biała oraz Cieszyn) ponad 250 naukowców udowodni, że nauka nie jest taka straszna, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. - Chcemy pokazać inną twarz naukowca. Niektórzy pewnie myślą, że to zamknięty w czterech ścianach człowiek robiący jakieś dziwne rzeczy. Pokażemy, że te "dziwne rzeczy" robimy dla ludzi - mówi Jarosław Janicki z Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Nietypowymi będą na pewno występy Jona Chase'a, który jest brytyjskim ekspertem z zakresu promowania nauki. Jon ma dyplom z inżynierii kosmicznej, na świecie jest jednak znany jako propagator Raps Science. Występował m.in. w The Science Mutseum, Royal Society i Royal Instytution. W piątek pokaże czym jest naukowy rap na Śląsku. - W Wielkiej Brytanii mamy mnóstwo naukowców, a możemy mieć ich jeszcze więcej. Rząd wydaje na naukę ogromne pieniądze, a zwykły człowiek nie do końca rozumie na co są one przeznaczane. Rapowanie i inne formy science communication mają pomóc w zrozumieniu tego - mówi nam Jon.

Wśród kilkuset wydarzeń Śląskiej Nocy Naukowców 2012 wskazaliśmy kilka, które wydają się nam najciekawsze.

Bielsko-Biała

Pisarze staropolscy nocą – intymne szczegóły z życia XVI-wiecznych artystów. Pisarze renesansowi nie muszą być tylko i wyłącznie autorami uciążliwych lektur szkolnych. To także byli ludzi z krwi i kości, którzy niejednokrotnie mieli bardzo interesujące życie. Wystąpienie będzie miało charakter interaktywny, oparty na prezentacji multimedialnej oraz ćwiczeniach, w trakcie których uczestnicy będą musieli skojarzyć kurioza z życia pisarzy z konkretnymi artystami. W lekki i ciekawy sposób poznają reprezentowany w programach szkolnych repertuar artystów z dawnych wieków.

Gliwice

Zobacz czego nie możesz zobaczyć - kamery szybsze niż pocisk - pokaz kamer HiSpeed Phantom. W szeregu ciekawych ekperymentów, zachodzących tak szybko, że ludzkie oko nie jest w stanie ich zarejestrować. Zostaną zaprzentowane możliwości i cechy kamery do rejestracji szybkich zdarzeń. Kamera, która będzie prezentowana na warsztatach, umozliwia rejestrację obrazu z szybkością do 150 tysięcy klatek na sekundę.

Jak oszukać tarcie – pokaz lewitacji nadprzewodnikowej. Przedmiotem pokazów będą eksperymenty fizyczne urządzeń nadprzewodnikowej i kriogeniki. Prezentowane będą model silnika z łożyskami nadprzewodnikowymi (bezstykowymi) oraz model pociągu Maglev (bez kół) chłodzone kriogenicznie ciekłym azotem (-196 stopni Celsjusza). Prezentowane też będą proste eksperymenty związane z kriogeniką (kurczenie się powietrza, skraplanie tlenu i inne).

Katowice

Plastynacja zwłok - moda czy potrzeba chwili. Plastynacja jest relatywnie nową metodą utrwalania obiektów biologicznych, zwłaszcza miękkich i o dużej zawartości wody, takich jak: 1. organy ciała: płuca, wątroba, mózgowie. 2.małe zwierzęta czy embriony 3. owocniki grzybów Dzięki tej metodzie możemy utrwalać obiekty, które wcześniej utrwalić było trudno, często są to obiekty niepowtarzalne. Najważniejszą zaletą tej metody jest to, że otrzymane obiekty są łatwe do przechowywania i przedstawiania. Metoda ta pozwala na utrwalenie całego ciała ludzkiego i przedstawienia jego budowy w zupełnie nowej konwencji, postrzeganej często jako szokująca, a bliskiej w formie sposobowi prezentowania typowemu dla sztuki nowoczesnej przez co atrakcyjnej dla szerokiej publiczności.

Chemiczne abrakadabra. Z okazji tegorocznej Śląskiej Nocy Naukowców zapraszamy na pokazy chemiczne pt.„Chemiczne abrakadabra”. Za pomocą chemicznych zaklęć zawiesimy bańkę mydlaną w powietrzu, odkryjemy tajemnice pustych butelek, rozpalimy ogień za pomocą lodu, a także przemienimy wino w mleko i w piwo. Na zakończenie pokazu wywołamy dżina z butelki, który wyczaruje mnóstwo „słodkości” i zapewni pokaz fajerwerków. Wszystkich serdecznie zapraszamy!

Rybnik

Zawody robotów klasy HEXOR. Hexor to klasa mobilnych robotów kroczących o konstrukcji odwzorowującej anatomię skorpiona. W ramach prezentacji maszyny te zostaną wykorzystane do przeprowadzenia interaktywnych zawodów zręcznościowych. Uczestnicy konkurencji będą sterowali poszczególnymi nogami robota przy pomocy specjalnej konsoli wyposażonej w zestaw manipulatorów. Rywalizacja polega na zaliczeniu kolejnych punktów bazowych na trasie wyścigu. Wygrywa zawodnik, którego robot pokona tor przeszkód w najkrótszym czasie! Zwycięzcy otrzymują nagrody w postaci gadżetów.

Sosnowiec

Elektroniczny papieros. Substytut, czy nowe zagrożenie? Palenie tytoniu jest ogromnym problemem społecznym. Organizacje prozdrowotne prowadzą działania zmierzające do jego ograniczenia. Jako niesprawdzoną alternatywę palenia proponowany jest ostatnio tzw. papieros elektroniczny. Generuje on podobne do dymu tytoniowego pary zawierające wg producentów tylko nikotynę. Zadaniem projektu jest wykazanie, że w skład dymu wchodzą inne substancje szkodliwe m.in. glikol etylenowy i respirabilny pył zawieszony.

Cały program Śląskiej Nocy Naukowców znajdziecie na www.nocnaukowcow.com.pl

 

POLECAMY!

KATIE MELUA W ZABRZU 2012
DŻEM SYMFONICZNIE, PREMIERA BLU-RAY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto