18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski jest językiem! Posłowie dostali sensacyjną ekspertyzę

Agata Pustułka
Arkadiusz Ławrywianiec
Do rąk posła PO Marka Plury trafiły wczoraj opinie ekspertów dotyczące uznania śląszczyzny za język regionalny. Dwie na trzy bardzo pozytywne, trzecia też pozytywna, ale z zastrzeżeniami dotyczącymi trudności z kodyfikacją pisowni. Jej autorem jest prof. Bogusław Wyderka z Uniwersytetu Opolskiego!

Takie rozłożenie opinii to przełom, bo zdanie ekspertów, choć nie decydujące będzie miało ogromny wpływ na głosowanie posłów w tej sprawie.

- Proponowana zmiana (ustawy przyp. red.) dotycząca Ślązaków jest o wiele skromniejsza, niż należałoby oczekiwać i wyraźnie widać tu zdolność do kompromisu w sytuacji, gdy teoretycznie można zabiegać o znacznie wyraźniejsze dowartościowanie tej grupy - napisał w swojej ekspertyzie wybitny socjolog prof. Marek Szczepański.

Jego zdaniem język śląski spełnia kryteria definicji języka regionalnego podane w Europejskiej Karcie Języków Regionalnych lub Mniejszościowych sporządzonej w Strasburgu 5 listopada 1992 roku.

Opinia takiego autorytetu jak prof. Szczepański, która trafiła do posła Marka Plury ma ogromną siłę rażenia.

Profesor Szczepański przypomina, że stosunkowo długi jest okres przewidziany na wejście w życie zmodyfikowanej ustawy, czyli styczeń 2013 roku.

Wskazuje, że w proponowanej nowelizacji wyraźnie brakuje konkretnych odniesień do kwestii podwójnego czy wręcz potrójnego nazewnictwa, które wydaje się być jednym z najważniejszych elementów uznania języka śląskiego za język regionalny.

Ekspertyza językoznawcy prof. Jolanta Tambor, wiernej rzeczniczki uznania śląszczyzny potwierdza to, co do tej pory o języku śląskim mówiła i pisała pani profesor. Swoje znaczenie ma, że prof. Tambor pełni obecnie funkcję pełnomocnika ds. mniejszości narodowych przy wojewodzie śląskim.

PEŁNA TREŚĆ OPINII PROF. MARKA SZCZEPAŃSKIEGO

podkreślenia pochodzą od autora

Prof. dr hab. Marek S. Szczepański
Instytut Socjologii
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Warszawa, 29 kwietnia 2011 r.

Opinia do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a także niektórych innych ustaw (druk nr 3835)

Przedstawiam opinię na temat wprowadzenia do Ustawy z 6 stycznia 2005 roku języka śląskiego jako języka regionalnego oraz towarzyszącego temu powiększenia o dwie osoby składu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Nie będę tutaj powtarzał argumentów przytoczonych przez Autorów projektu, uzasadniających proponowane zmiany, związane z wykorzystywaniem w życiu publicznym i prywatnym śląskiej mowy. Zainteresowanych odsyłam do odpowiedniego fragmentu dokumentacji przygotowanej przez parlamentarzystów. W tym miejscu można przyjąć, że język śląski spełnia kryteria definicji języka regionalnego podane w Europejskiej Karcie Języków Regionalnych lub Mniejszościowych sporządzonej w Strasburgu 5 listopada 1992 roku. W cytowanym dokumencie przyjęto, że język regionalny jest tradycyjnie używany przez obywateli danego państwa, którzy stanowią mniejszość, nie jest dialektem języka oficjalnego, w tym przypadku polskiego, jak również nie jest językiem imigrantów.

Czytaj więcej na ten temat na Dziennikzachodni.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto