18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: Co warto wiedzieć o nietoperzach?

Gosia Zielonka/RDOŚ
Nietoperze całą zimę przesypiają. Są w hibernacji. Aż do marca ich organizm pracuje w wolnym tempie.

W jaskiniach, dziuplach starych drzew, w sztolniach i schronach zimową hibernację przeżywają nietoperze. Są wtedy zupełnie bezbronne, a wybudzenie ich z zimowego letargu jest dla nich bardzo groźne. W skrajnych przypadkach może skończyć się tragicznie - śmiercią zwierzęcia. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego powinniśmy dbać o spokojny zimowy sen nietoperzy?

Podczas snu zimowego nietoperze obniżają temperaturę ciała, zapadając w fizjologiczną hibernację, dzięki której ich funkcje życiowe ulegają znacznemu spowolnieniu. W przyrodzie brakuje o tej porze roku owadów stanowiących wyłączny pokarm naszych nietoperzy. Zgromadzony jesienią zapas tłuszczu musi wystarczyć gackom, podkowcom i mopkom na wszystkie mroźne, zimowe dni. Jest to dla nich okres krytyczny. Wybudzenie odbywa się zawsze kosztem utraty zgromadzonych zapasów tłuszczu, które podczas snu wystarczyłyby na kolejnych kilka, a nawet kilkanaście dni. Częste budzenie może zatem doprowadzić do nadmiernego zużycia zapasów tłuszczu i spowodować śmierć zwierzęcia.

Sygnałem do niebezpiecznego dla nietoperzy wybudzania się jest każda, najmniejsza nawet zmiana temperatury. A temperatura w miejscach zimowania nietoperzy wzrasta, gdy w pobliżu np. w jaskini czy w sztolni pojawia się człowiek. To prawda - jaskinie są dla grotołazów, ale są również dla nietoperzy. Warto więc dla dobra tych zwierząt, lecz także dla własnego bezpieczeństwa, nie schodzić zimą do jaskiń.

Apele przyrodników i ekologów niestety nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem. Nie mówiąc już o takich przypadkach, jak zdarzające się coraz częściej akty wandalizmu: zrzucanie śpiących nietoperzy ze stropów, rozpalanie ognisk i palenie śmieci w jaskiniach, czego efektem jest zaczadzenie się nietoperzy.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zwraca się z prośbą do turystów po raz kolejny - nie wchodźcie do jaskiń i pozwólcie nietoperzom spokojnie spać do końca marca.

Co warto wiedzieć o nietoperzach

Nietoperze żyjące w Polsce objęte są ochroną. Mroczek późny i podkowiec mały to także gatunki chronione. Dlatego wszelkie działania narażające je na zranienie lub śmierć naruszają ustawę o ochronie przyrody.

Nietoperze są pożyteczne. Te delikatne zwierzęta są naturalnymi sprzymierzeńcami ludzi w walce z uciążliwymi owadami
(w ciągu nocy potrafią zjeść do tysiąca komarów i innych owadów). Aby chronić nietoperze, w wielu krajach, w tym również i w Polsce, w lasach i w sąsiedztwie budynków mieszkalnych montuje się przeznaczone dla nich specjalne skrzynki. Jednak najistotniejsze to nie przeszkadzać im w ich naturalnym środowisku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto