Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: Dofinansowanie oficjalnie potwierdzone. Kalina ma już pieniądze

Redakcja
Arkadiusz Ławrywianiec
Rewitalizacja stawu Kalina to koszt 50 mln zł. Zaplanowane prace potrwają jakieś 2,5 roku

Rewitalizacja stawu Kalina w Świętochłowicach to pierwsze przedsięwzięcie monitorowane przez WFOŚiGW, które zostanie zrealizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, polegające na przywracaniu terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochronie brzegów morskich.

Jak zadeklarował prezydent Dawid Kostempski, prace zostały już zaplanowane tak, by po podpisaniu jeszcze w marcu umowy za dwa i pół roku staw Kalina przestał być groźną ekologiczną bombą.

Anna Wrześniak, wojewódzki inspektor ochrony środowiska, nie kryje zadowolenia, że pojawiła się szansa na zlikwidowanie tego, od lat wstydliwego dla regionu, ekologicznego problemu.

Zapowiada jednocześnie bardzo skrupulatne i wnikliwe kontrole zapewniające przywrócenie w tym miejscu walorów przyrodniczych.

Kalina to największy zbiornik wodny w Świętochłowicach, 0 powierzchni około 5,3 ha. Powstał na początku XX wieku w wyniku osiadania terenu po wydobyciu węgla kamiennego. Przed II wojną światową stał się terenem rekreacyjnym i tak było aż do lat 50. Z roku na rok staw przekształcał się jednak w ściek. Po latach działalności produkcyjnej Zakładów Chemicznych "Hajduki" zbiornik został zatruty przez spływające z pobliskiej hałdy odpady poprodukcyjne.

Dziś nadal skażone są woda oraz tereny wokół stawu: gleba, wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze. Zanieczyszczenie jest tak poważne, że mimo podejmowanych od lat prób znalezienia rozwiązania problemu - do tej pory się to nie udało.

Zaplanowane teraz prace polegać będą m.in. na usunięciu osadów dennych, budowie tymczasowej kwatery odwadniania osadów z systemów przelewów rurowych i na budowie szczelnej bariery z drenażem odcieków spływających z hałdy.

Aby staw Kalina stał się cennym przyrodniczo terenem, zaplanowano odbudowę jego wartości przyrodniczej. Polegać ma m.in. na renowacji i odbudowie szaty roślinnej, ukształtowaniu brzegów i skarp stawu tak, by umożliwić osiedlanie się ptaków i zwierząt wodnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto