Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne na skróty

TKA
fot. /arc./rdoś w katowicach

„Rower pomaga”

Meldunek z krajowej trasy pedałowania

W ramach akcji Fundacji „Arka” - „Rower pomaga”, fani przejechali już ponad 7 tys. km. Dzięki temu, emisja CO2 została ograniczona o ponad 182 tony. Akcja łączy już prawie 18 tys. rowerzystów, którzy „wyjeździli” dla dzieci 36 rowerów. Jeśli chcesz dołączyć, kliknij na stronę akcji: www.rowerpomaga.pl.

Dzień ryby z ciekawostką

Skarp był bohaterem szampańskiej zabawy

Skarp to największa płastuga bałtycka. W wielu wodach Europy stada dziko żyjących skarpi są przełowione. Grozi to także bałtyckim przedstawicielom tego gatunku. Dlatego w ramach edukacji, Klub Gaja oraz Stacja Morska im. profesora Krzysztofa Skóry IOUG zorganizowali Dzień Ryby na Helu, podczas którego bohaterem zabaw, konkursów i happeningów był właśnie skarp.

Eksperci nfośigw radzą

Jak dostać pieniądze z projektu LIFE?

Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będą od dziś udzielali porad tym, którzy chcą ubiegać się o dofinansowanie z programu LIFE w naborze 2016. Szkolenie w siedzibie Narodowego Funduszu jest organizowane w związku z wrześniowym terminem składania wniosków do Komisji Europejskiej. Konsultacje kierowane są przede wszystkim do tych, którzy są już w trakcie pisania wniosku do KE i zamierzają startować z pomysłami w tegorocznym naborze. Eksperckie spotkania (także indywidualne) będą odbywać się do 26 sierpnia. Zgłoszenia należy kierować na adres: [email protected]. Więcej informacji - pod numerem tel. 22 45-90-402. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Dobre rady dla wakacyjnych wędrowców

Na wspólnym szlaku z kuną, sarną, misiem czy lisem zachowaj dystans. Pamiętaj - to ich dom!

Leśne i górskie szlaki pełne turystów, często wybierane są przez dzikie zwierzęta na trasy wędrówek. Instynkt podpowiada im lęk przed człowiekiem i odruch ucieczki, jednak coraz częściej można spotkać niepłochliwe czy wręcz ,,oswojone” zwierzę. Sarny, dziki, lisy, kuny, a w górach też wilki i niedźwiedzie nauczyły się obcować z człowiekiem. Bywa, że zakradają się do miejsc biwakowania i ,,korzystają” z porzuconych resztek jedzenia, co może im zaszkodzić. Wbrew powszechnemu odczuciu, z reguły to człowiek jest większym zagrożeniem dla zwierząt niż odwrotnie. Wybierając się na wycieczkę do lasu czy w góry, pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy stosować się do paru zasad obowiązujących na szlaku. Po pierwsze: napotkane zwierzę obserwuj nie płosząc go i zachowując odpowiedni dystans. Tak jak ludzie zwierzę ma swoje sprawy, a także troski - pozornie spokojne - może być agresywne i niebezpieczne. Po drugie - nie zmieniaj miejsca, w którym żyje zwierzę i nie zabieraj go z lasu. I wreszcie po trzecie - nie dokarmiaj, pozwól, aby zwierzę samo wyżywiło się w swoim domu. Natomiast resztki jedzenia, opakowania i inne śmieci wrzucaj do zamkniętych i dobrze zabezpieczonych koszy lub zabierz ze sobą, aby nie zaśmiecać niepotrzebnie środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto