Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: One czują, pragną, cierpią

Redakcja
Zwierzę, jako istota żyjąca, nie jest tylko rzeczą. Człowiek jest mu winien opiekę i poszanowanie.

Pierwszy artykuł Ustawy o ochronie praw zwierząt wyjaśnia wszystko. Zobowiązuje nas, ludzi, nie tylko do obrony ich praw, lecz przede wszystkim do takich zachowań, aby zwierzęta nie cierpiały, do traktowania ich z należnym szacunkiem, jako istot odczuwających ból, stres, emocje. Przez cały rok, nie tylko 22 maja, chociaż Ogólnopolski Dzień Ochrony Praw Zwierząt ma nam o naszych obowiązkach przypominać.

Co drugi Polak ma w domu jakieś zwierzę. Ale przed wakacjami czy przed świętami, do schronisk trafiają ich tysiące. O czym to świadczy? O tym, że nie są traktowane odpowiedzialnie. Badania wskazują, że również zapewnieniem dobrostanu zwierząt hodowlanych interesujemy się bardzo pobieżnie lub wcale. Dlatego Ustawa o ochronie zwierząt nie powinna być i nie jest tylko narzędziem kontroli, lecz także edukacji obywatelskiej. Jest ważnym elementem wielu kampanii społecznych na rzecz praw zwierząt.

Od stycznia 2012 r. obowiązuje znowelizowana Ustawa o ochronie zwierząt. Istotna zmiana to wydłużenie kary za znęcanie się nad zwierzętami do 2 lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (poprzednio był to rok). Za znęcanie się nad zwierzęciem sąd może odebrać prawo do posiadania zwierząt na czas od roku do 10 lat, karze podlega także wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu oraz transport żywych ryb bez dostatecznej ilości wody. Ustawa zabrania przetrzymywania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub w sposób powodujący uszkodzenie ciała, cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Każdy człowiek, który spotka porzuconego psa lub kota, powinien powiadomić o tym najbliższe schronisko, straż gminną albo policję. Myśliwi nie mogą odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych. Aby o tym przypomnieć, jutro odbędą się happeningi.

W tym roku Klub Gaja zorganizuje je w Katowicach, Bielsku-Białej, Ustroniu, Żywcu i w Tychach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto