Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Uwaga! konkurs
Chcesz mieć „zieloną pracownię”? Startuj!

Fundusz ogłasza konkurs „Zielona pracownia” 2016, który przeznaczony jest dla organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego, w tym te, które zostaną nagrodzone w konkursie „Zielona pracownia - projekt”. Jego celem jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dofinansowane zostaną projekty, które wpłyną na jakość nauczania i wyróżnią się kreatywnością oraz pomysłowością w sposobie zagospodarowania pracowni. Wnioski będą przyjmowane do 21 października. Dotacja będzie udzielana do wysokości 80 procent kosztów kwalifikowanych, ale z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dotacji nie może przekroczyć 30 tys. zł.

Fundusz dla regionu
Cywilizacja nie zawsze musi być bezpieczna

W Chorzowie otwarto Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Fundusz wsparł ten projekt kwotą 45 tys. zł. Centrum powstało, aby pokazywać zagrożenia bezpieczeństwa, które mogą przytrafić się każdego dnia. Zwiedzający CEP przechodzi przez „ścieżkę bezpieczeństwa” podzieloną na sektory tematyczne, których wyposażenie i efekty specjalne w bardzo realistyczny sposób prezentują skutki pożarów, wypadków komunikacyjnych i katastrof budowlanych. Odwiedzający ścieżkę dydaktyczną, podczas warsztatów edukacyjnych, zapoznają się z zagrożeniami ekologicznymi związanymi z rozwojem cywilizacyjnym oraz istnieniem przedsiębiorstw o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej.

Chcesz się poczuć jak w „Parku Jurajskim”? Jedź do Gliwic na spotkanie z „Morskimi gigantami”!
Kiedyś mieszkały w morzach i oceanach, a od teraz w CH FORUM w Gliwicach. Aż do 11 października można tam oglądać jedyną w swoim rodzaju, prezentowaną po raz pierwszy w Polsce, edukacyjną wystawę „Morskie giganty”. Na okazałą prezentację składa się kilkanaście elementów, które są rozlokowane na terenie centrum i na zewnątrz. Nazwy eksponatów, np. Archelon, Nothosaurus czy Dorudon brzmią dość tajemniczo, bo odnoszą się do stworzeń, które wyginęły. Ekspozycję można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych grupach. Punkt informacyjny (tel. 32 335 73 00) przyjmuje jeszcze zapisy klas chętnych do wzięcia udziału w zajęciach towarzyszących wystawie. Zapowiadają się atrakcyjnie. Prowadzi je bowiem znany odkrywca, naukowiec paleontolog z Uniwersytetu Śląskiego, dr Andrzej Boczarowski z asystentami. To wybitny znawca tematu, członek zespołu, który w tym roku ogłosił światu odnalezienie, zbadanie i opisanie skamieniałych naczyń krwionośnych z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych sprzed prawie ćwierć miliarda lat. Zajęcia dla szkół odbywają się przed południem, natomiast prelekcje dla wszystkich - w soboty (godz. 11) i w niedziele (godz. 16). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto