Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Ekologia bez granic
Czeska czy polska - woda ma być czysta!

W Ostrawie, w Republice Czeskiej odbyła się narada polsko-czeskiej grupy roboczej do spraw ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniem. Polskiej delegacji przewodniczyła Agata Bucko-Serafin, kierownik Delegatury WIOŚ w Bielsku-Białej, będąca kierownikiem polskiej części grupy roboczej. Głównym tematem narady była ocena jakości wód granicznych w roku 2014. Spotkanie grupy poprzedzone zostało naradą jej polskiej części. Uczestniczyli w nim przedstawiciele regionalnych zarządów gospodarki wodnej w Gliwicach i we Wrocławiu oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska w Opolu, Wrocławiu i Katowicach. Podczas narady ustalono stanowisko strony polskiej na spotkanie dwustronne.

Naukowcy sprawdzili, że...
Umyta ulica to mniej trucizn w powietrzu

Częste zmywanie ulic wpływa na jakość powietrza: redukuje zanieczyszczenia pod względem ich ilości, jak i składu fizykochemicznego - wynika z eksperymentu przeprowadzonego na ulicach Krakowa przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania we współpracy ze specjalistami z Politechniki Krakowskiej i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Analiza składu próbek z kolejnych dni eksperymentu jednoznacznie wskazuje na znaczący spadek poziomu zanieczyszczeń. Redukowana jest ilość odpadów na jezdni i zanieczyszczeń ściekowych. Najważniejsza jest jednak redukcja poziomu pyłów zawieszonych w powietrzu, zwłaszcza PM10. Z symulacji wynika, że aby stale obniżać poziom zanieczyszczeń powietrza, najlepiej oczyszczać ulice miast raz dziennie oraz porządnie zmywać je przez trzy dni co dwa tygodnie.

Edukacja ekologiczna
Rower pomaga, a licznik tyka! Razem z "Arką" mamy przejechanych 100 tysięcy kilometrów!

Fundacja Ekologiczna "Arka" prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem "Rower pomaga". Pomaga dzieciom ze świetlic terapeutycznych i domów dziecka, bo każde przejechane na rowerze przez uczestników akcji kilometry są sumowane, a dzieciaki dostają rowery. Po co? Nie tylko dlatego, że na kupienie własnego ich nie stać, ale też po to, aby powiększać grono zwolenników pedałowania. Bo rower pomaga każdemu z nas. Jak? Jest niemal zeroemisyjnym środkiem transportu, przyjaznym dla klimatu. Jazda rowerem nie generuje ulicznych korków i nie powoduje przy tym emisji zanieczyszczeń powietrza (ogromny problem większości polskich miast, których koszt ponoszą mieszkańcy, ryzykując własnym zdrowiem), a nasze miasta należą do najbardziej zakorkowanych na świecie. Jazda rowerem jest też tania. Dla rowerzysty, bo nie musi płacić za benzynę lub bilet na autobus, dla samorządu, bo koszt infrastruktury rowerowej jest mniejszy niż infrastruktury komunikacji zbiorowej. Budowa tras rowerowych powoduje też zwiększenie aktywności fizycznej mieszkańców, ponieważ nie tylko chętniej wsiadają na rower, ale i używają tras rowerowych do pieszych wędrówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto