Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Bielsko-Biała
Opowieści wegetarian i wegan idą do druku

Klub Gaja w imieniu wydawnictwa Ibis zaprasza wszystkich wegetarian oraz wegan do podzielenia się historią swojej drogi do wegetarianizmu lub weganizmu. Wybrane historie zostaną zamieszczone w publikacji tematycznej. Redaktorzy publikacji pragną odtworzyć autentyczne historie ludzi bądź zdarzeń, które doprowadziły autorów opowieści do podjęcia nieszablonowej decyzji dotyczącej stylu życia.

Katowice
Fundusz wspiera wiedzę ekologiczną

Fundusz podzielił dotacje do warsztatów organizowanych przez instytucje wyspecjalizowane w edukacji ekologicznej. Dofinansowanie uzyskało 11 projektów na łączną kwotę ponad 432 tys. zł.

Warszawa
Zwierzęta nie muszą cierpieć: ustawowo!

Zmniejszenie cierpienia zwierząt i ograniczenie ryzyka prowadzenia na nich doświadczeń zakłada projekt ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Polski rząd musi dostosować prawo do zapisów dyrektywy unijnej, która uwzględnia nowe odkrycia dotyczące odczuwania i wyrażania przez zwierzęta bólu, cierpienia oraz stresu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponują więc przyjęcie nowej ustawy. Autorzy kładą duży nacisk na wdrażanie metod, które pozwolą uniknąć wykorzystywania zwierząt do doświadczeń, albo znacznie je ograniczyć.

Edukacja ekologiczna
W Rycerce Górnej i w Zwardoniu dorośli uczą wszystkie dzieci: "Gady? Poznaj - nie zabijaj"!

Celem akcji "Gady. Poznaj - nie zabijaj", realizowanej w Zespole Szkół w Rycerce Górnej oraz Zespole Szkół w Zwardoniu, jest zbudowanie wrażliwości i odpowiedzialności za przyrodę. Jolanta Prażuch, regionalny konserwator przyrody w Katowicach, gratulując pomysłu uczynienia gadów tematem przewodnim akcji, objęła ją honorowym patronatem. ,,Zwierzęta te, bez żadnego powodu, cieszą się w polskim społeczeństwie bardzo złą opinią. Bierze się ona oczywiście z braku wiedzy. Jednym z niewątpliwie najważniejszych zadań jest poprawa jakości edukacji w tym zakresie. Zaplanowane przez państwa działania niewątpliwie stanowią doskonałe narzędzie służące realizacji tego celu" - podkreślała Jolanta Prażuch w liście do młodzieży i nauczycieli, którzy obserwując niszczenie siedlisk tych zwierząt, podjęli działania mające edukować oraz informować mieszkańców. Pierwszym etapem projektu był konkurs plastyczno-ekologiczny. Wystawa pokonkursowa prezentowana była już w Węgierskiej Górce. Następnym ,,przystankiem" będzie Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy. Dzieci z kolei obserwują teraz życie gadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto