Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Plan do 2020 roku
Fundusz zajmie się unijnymi pieniędzmi

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będzie pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej dla unijnego programu "Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej." - Mam nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej nasza współpraca również będzie układała się wzorowo. Liczę na wasz profesjonalizm i zaangażowanie w procesie wprowadzania zmian w sektorze energetycznym - mówiła wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik podczas podpisywania umów z instytucjami, które będą pełniły rolę instytucji wdrażających dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Nowe zasady polowań
Mamy za dużo dzików, więc idziemy na łowy!

W 2015 roku będzie można polować na młodsze dziki i na lochy. Ministerstwo Środowiska pracuje nad liberalizacją zasad odstrzału dzików tak, aby zdążyć przed sezonem łowieckim. Wiceminister środowiska i Główny Konserwator Przyrody Piotr Otawski wyjaśnił, że nowe przepisy znosiłyby większość ograniczeń w polowaniach na dziki wiosną i wczesnym latem. Otawski dodał, że resort środowiska polecił Polskiemu Związkowi Łowieckiemu i Lasom Państwowym zwiększenie o 30 proc. odstrzału w stosunku do tego, co było ustalane w planach łowieckich. Działania te są reakcją m.in. na protesty rolników, którzy domagali się większego odstrzału dzików i wyższych odszkodowań za zniszczone uprawy. Rolnicy zwracali uwagę, że dzików jest za dużo, właśnie w efekcie zakazu polowań.

Klub gaja podsumował kampanię ekologiczną
W ponad 60 miejscach od Bałtyku po Beskidy aż 1100 śmiałków chlupnęło do wody. To jest rekord!

Klub Gaja opublikował "Raport z działań - Zaadoptuj rzekę 2014". Akcja została dofinansowana m.in. przez WFOŚiGW w Katowicach. W raporcie opisane są najciekawsze inicjatywy podjęte przez uczestników programu, zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Prezentuje on działania placówek oświatowych, stowarzyszeń, obywateli i spółdzielni mieszkaniowej, które wygrały w konkursie "Zaadoptuj rzekę". Zamieszczono w nim także relację z BIG JUMP, który zorganizowany został w ubiegłym roku w ponad 60 miejscach w Polsce. Jednego dnia (15 lipca), wraz z Klubem Gaja do różnych rzek, jezior, morza, a także innych akwenów weszło 1100 osób w kraju. Happening odbywał się od Bałtyku po Beskidy, a także w Niemczech, Anglii, Szwajcarii i we Włoszech. To rekordowe wejście do wody! Publikacja opisuje też rzeki finalistki konkursu Rzeka Roku 2014. Głosowało na nie w plebiscycie ponad 20 tys. internautów. W raporcie opisane są również dobre praktyki, jest część edukacyjna i plany na 2015 rok. Warto poczytać raport. Jest dostępny na stronach internetowych Funduszu oraz Klubu Gaja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto