Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Jesteśmy z tej samej ziemi
Młodzież z Doniecka w Bielsku-Białej

Grupa ukraińskiej młodzieży - uchodźców z Doniecka oraz Ługańska brała udział w warsztatach zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Młodzi Ukraińcy mogli też poznać działania Klubu Gaja. Miejskie Donieckie Centrum Młodzieży EKO-ART, które w warunkach wojny działa poprzez swoją filię w Kijowie, zostało partnerem w projekcie. Przez tydzień, młodzi ludzie z Ukrainy, uciekinierzy z Donbasu, dziś mieszkający w Kijowie, mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach dziennikarskich z „redakcją BB”, zwiedzili Bielsko-Białą, Cieszyn i Kraków. Klub Gaja skupił się na doświadczeniach w łączeniu działań ekologicznych i sztuki. - Było to twórcze i inspirujące spotkanie. Pytania gości z Ukrainy potwierdzają, że nie zmarnowaliśmy 25 lat wolności - powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Fundusz nagrodzony
Za zasługi dla rozwoju zrównoważonego

Odznakę honorową „Za zasługi dla zrównoważonego rozwoju” otrzymał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Odznaka przyznawana jest przez Radę Polskiej Izby Ekologii. Wyróżnienie odebrał Andrzej Pilot, prezes Funduszu podczas uroczystości rozdania „Ekolaurów Polskiej Izby Ekologii”. Konkurs ma na celu promocję i prezentację najefektywniejszych działań oraz prac podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów. W konkursie oceniane były zarówno projekty dotyczące rozwiązań technicznych w dziedzinie ochrony środowiska, jak również przedsięwzięcia dotyczące edukacji ekologicznej.

Edukacja ekologiczna
Czy można polubić gacki i nocki? Królowie jaskiń i mroku nie są straszni! Poznają je przedszkolaki!

Kłobuccy gimnazjaliści, działający w szkolnym kole Ligi Ochrony Przyrody, rozpoczęli cykl zajęć edukacyjnych „Nietoperze Jaskini Szachownica” skierowanych do 120 przedszkolaków z najstarszych grup przedszkolnych gminnych przedszkoli w Kłobucku. Od kilku lat tego typu zajęcia prowadzone są w ramach tzw. dobrych praktyk, mających na celu edukację ekologiczną. Tegoroczna tematyka zainspirowana została projektem Life Szachownica/PL, realizowanym przez RDOŚ w Katowicach. Polega on na zabezpieczeniu jaskini Szachownica, będącej miejscem zimowiska dla licznych gatunków nietoperzy, w tym czterech gatunków chronionych prawem unijnym. Zaplanowany na kilka tygodni cykl zajęć został objęty patronatem Regionalnego Konserwatora Przyrody. Dyrekcja przekazała również materiały promocyjne i edukacyjne przydatne do zajęć, których celem jest przybliżenie dzieciom wiedzy na temat wartości przyrodniczej jaskini oraz gatunków nietoperzy. Dzieciaki poznają zwyczaje nietoperzy, a także dowiadują się, jak bardzo można im zaszkodzić, wchodząc do miejsc, w których hibernują. Starsi koledzy tłumaczą również przyczyny bezwzględnego zakazu wchodzenia do Szachownicy, nie tylko w czasie zimowego snu tych zwierząt.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto