Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Dom energooszczędny
Mniej biurokracji, a łatwiej o pieniądze

NFOŚiGW wprowadził zmiany w programie „Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Mają one na celu przede wszystkim ułatwienie osiągnięcia standardu energetycznego budynków poprzez m.in. obniżenie poziomu wskaźników oraz wprowadzenie elastyczności ich doboru w procesie projektowania, co wpłynie na poprawę efektywności kosztowej projektów. Wprowadzono także ułatwienia proceduralne, np. wyeliminowano konieczność przedstawiania przez beneficjenta w dokumentacji: projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej. Ponadto wprowadzono też dowolność i możliwość obniżenia kosztów weryfikacji poprzez pominięcie konieczności przeprowadzenia weryfikacji projektu budowlanego podczas składania wniosku i ubiegania się o dotację.

Fundusz dla regionu
Dotacje na kanalizację i nowe oczyszczalnie

Rada Nadzorcza katowickiego Funduszu przyjęła uchwałę dotyczącą dotacji w ramach programu „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków, lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z sieciami kanalizacyjnymi i podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. Warunki finansowania w tym roku są korzystniejsze niż w latach ubiegłych, bo WFOŚiGW przeznacza na pomoc finansową 40 proc. w formie dotacji i 60 proc. w formie pożyczki kosztów kwalifikowanych zadania. Program jest przede wszystkim adresowany do beneficjentów z obszarów mniej zurbanizowanych, a także wiejskich. Są to m.in.: jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki lub podmioty świadczące usługi publiczne.

Prawo i przyroda
Jeśli zabierasz psa do lasu, uważaj na przepisy, bo gdy je łamiesz, możesz spotkać się z Temidą!

Wielu właścicieli psów podczas spaceru po lesie puszcza luzem swojego czworonoga, bo to - ich zdaniem - okazja, żeby „pies się wybiegał”. A jest to łamanie prawa, bo stanowi zagrożenie zarówno dla zwierząt leśnych, jak i dla samych psów oraz spacerujących z nimi ludzi. W takiej sytuacji właściciel psa może spotkać się z interwencją Straży Leśnej. Strażnicy leśni posługują się w takich przypadkach art. 166 Kodeksu wykroczeń dotyczącym puszczania psa luzem, i na tej podstawie mogą pouczyć właściciela czworonoga, bądź udzielić mu nagany, a nawet nałożyć grzywnę. W Kodeksie wykroczeń znajduje się także przepis: art. 77, który mówi, że ,,...kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze grzywny lub karze nagany”. Ten przepis ma szerszy zakres, dotyczy bowiem również zachowania właściciela psa, mówiąc o środkach ostrożności, jakie powinien zachować podczas pobytu z domowym zwierzęciem w lesie. Prawo jednoznacznie wskazuje, że pies spacerujący po leśnych ścieżkach musi być „na otoku” (smyczy) lub w kagańcu. Bardzo często, właśnie w oparciu o tę kwalifikację, policja albo przedstawiciele innych służb uprawnionych do pilnowania i przestrzegania prawa nakładają kary porządkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto