Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: W skrócie

Redakcja

Tatra na „emeryturze”
Jak wozi się wodę? Jest nowa cysterna!

Ponad 8 tys. litrów wody mieści się w nowej cysternie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Zastąpiła dobrze znaną mieszkańcom regionu wysłużoną Tatrę, która woziła wodę od ćwierć wieku, a jej przebieg sięgał blisko miliona km. Nowy pojazd to tzw. hakowiec na podwoziu holenderskiego DAF-a z silnikiem 260 KM oraz możliwością przewozu zarówno zbiornika z wodą, jak i siedmiotonowego kontenera na materiały sypkie. Zbiornik z wodą zrobiony ze stali kwasoodpornej ma warstwę izolującą od otoczenia, dzięki czemu zimą woda nie zamarza, a latem się nie nagrzewa. Cysterna GPW wykorzystywana będzie do dostarczania wody do picia podczas uszkodzeń sieci wodociągowych, zwłaszcza na osiedlach oraz wąskich drogach i uliczkach - tam, gdzie największa w GPW cysterna mieszcząca aż 30 tys. litrów wody nie może dojechać.

Fundusz dla regionu
Rolnicy - olimpijczycy nie „idą” za pługiem…

XX już Wojewódzkie Eliminacje Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbyły się w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W Olimpiadzie uczestniczyli młodzi producenci rolni, a także uczniowie szkół rolniczych posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Młodzi rolnicy musieli wykazać się wiedzą z takich tematów, jak m.in.: mechanizacja rolnictwa, ochrona środowiska i odnawialne źródła energii czy ekonomika i zarządzanie. Zwycięzcy eliminacji wojewódzkich uczestniczyli w finale krajowym zorganizowanym podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Olimpiada młodych rolników została dofinansowana przez katowicki Fundusz.

Kampania artystyczno-ekologiczna
Na ,,Zielonej Wyspie Śląsk” wyrośnie nowy las. Posadzą go dzieci pod czujnym okiem leśników

Hasło „Zazieleniamy Śląsk” zobowiązuje, więc od najbliższego piątku - 1 kwietnia rozpocznie się w ramach akcji „Zielona Wyspa Śląsk” sadzenie lasu. W miastach partnerskich - w Katowicach, Żorach, Rybniku i Chorzowie odbyły się warsztaty, podczas których dzieciaki „jechały” m.in. „Rowerem po drzewka”. Od ilości „przejechanych” kilometrów na specjalnych systemach rowerowych, zależało, ile w „nowym lesie” będzie nowych drzewek. Oczywiście, „nowy las” powstanie w każdym z miast, dzięki współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz lokalnymi Nadleśnictwami. - Lasy nie tylko na Śląsku, które ukształtowano w XIX i XX wieku, miały służyć innym celom niż przyrodnicze czy edukacyjne. Ich funkcją była produkcja drewna, natomiast funkcje ochronne, społeczne, środowiskowe i inne, wtedy nie były „w cenie” bo były powszechnie dostępne. Nie doceniano tego, co się ma, szczególnie jak ma się to za darmo - przypomina dr inż. Kazimierz Szabla, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, dodając, że przyroda na Śląsku ma się dużo lepiej niż jakieś 20 lat temu, pełniej też rozumiemy społeczną funkcję lasu - dzięki takim kampaniom jak „Zielona Wyspa Śląsk” i prowadzone na niej warsztaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto