Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie = Europejskie. Tak Unia zmieniła nasz region

Aldona Minorczyk-Cichy
Muzeum Zamkowe w Pszczynie na renowację dostało prawie  5,2 mln zł  ze środków Unii Europejskiej. Neobarokowy pałac jest jednym z najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce
Muzeum Zamkowe w Pszczynie na renowację dostało prawie 5,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Neobarokowy pałac jest jednym z najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce Fot. Arkadiusz Gola
Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie wygrała w naszym konkursie na najbardziej udaną inwestycję, zrealizowaną z unijnych pieniędzy. Wyboru dokonali nasi Czytelnicy i Internauci, głosując za pośrednictwem strony www.dziennikzachodni.pl i na śląskich stronach serwisu www.naszemiasto.pl.

Dyrektor muzeum zamkowego, Maciej Kluss, odbierze nagrodę dzisiaj w Media Centrum w Sosnowcu podczas debaty "Śląskie = Europejskie - co przed nami?". Czytelnicy docenili także zabezpieczenie drewnianych kościołów w archidiecezji katowickiej i rekonstrukcję Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu, finansowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: Śląskie = Europejskie. Jego celem było pokazanie efektów wykorzystania unijnych funduszy na Śląsku.

Zrobiono bardzo dużo, ale można zrobić jeszcze więcej. Mieszkańcy regionu powinni bowiem wiedzieć, że nowe drogi, kanalizacja, szlaki turystyczne czy boiska - powstają właśnie dzięki unijnemu wsparciu.

Konkretnych przykładów nie brakuje. W Tychach kończona jest budowa sieci kanalizacji, która zwiększy atrakcyjność miasta dla osób, które chciałyby tam otworzyć własny biznes czy też po prostu zamieszkać. Dzięki Drogowej Trasie Średnicowej szybko i bezpiecznie przemierzamy aglomerację. W Katowicach niebawem powstanie Biblioteka Akademicka, ruszy także budowa gmachu Muzeum Śląskiego i filharmonii. Na pograniczu z Czechami powstają nowe szlaki turystyczne, rozwija się komunikacja, baza noclegowa i sportowa oraz ośrodki kultury. Słowem - poprawia się nasz komfort życia i zwiększa się konkurencyjność regionu.

Z informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika jednak, że pod względem pozyskiwania pieniędzy unijnych województwo śląskie ma jeszcze wiele do zrobienia. Jesteśmy mniej więcej w środku stawki. To się zmieni dzięki podpisanemu niedawno projektowi Jessica, do którego przystąpiliśmy kilka miesięcy temu.

Główny cel programu Jessica to rewitalizacja dzielnic, które dotąd po prostu straszą. Niemal każde miasto ma cenne, niszczejące tereny, czasem nawet w samym centrum, gdzie po zmroku lepiej się dobrowolnie nie zapuszczać.

A w planach kolej do Pyrzowic

Rozmowa z Adamem Zdziebło, wiceministrem rozwoju regionalnego

Jak zmienia się nasz region dzięki pomocy Unii?

To każdy mieszkaniec regionu może zobaczyć na własne oczy. Dzięki unijnemu wsparciu powstały drogi, sieci kanalizacyjne, zmodernizowane zostały szkoły, zrewitalizowane starówki. W najbliższym czasie planowana jest kolejna ważna dla rozwoju regionu inwestycja - szybka kolej z aglomeracji do lotniska w Pyrzowicach.

Jak radzimy sobie z pozyskiwaniem unijnych dotacji?

Polska jest absolutnym liderem w Unii Europejskiej. Pozyskała 12 mld euro, a zajmująca drugie miejsce Hiszpania niecałe 6 mld euro. Śląsk wśród województw jest w środku rankingu. Jest więc jeszcze sporo do zrobienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto