Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślązacy pod Grunwaldem? Bytom - Wystawa w Muzeum Górnośląskim 2.02.2017

MANO
Ślązacy pod Grunwaldem? Bytom - Wystawa w Muzeum Górnośląskim 2.02.2017

Ślązacy pod Grunwaldem? Bytom - Wystawa w Muzeum Górnośląskim 2.02.2017

Dzisiaj o godz. 18 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, otwarta zostanie wystawa "Ślązacy pod Grunwaldem". Ekspozycja otworzy cykl prezentacji archeologicznych pod wspólnym tytułem "Rekonstrukcje przeszłości". Ukaże w nowym świetle jedną z najważniejszych bitew w polskiej historii – bitwę pod Grunwaldem, poruszając kwestię udziału części rycerstwa śląskiego po stronie krzyżackiej.

Na czele Ślązaków walczących w bitwie stanął książę Konrad VII Biały, postawiony przed dramatycznym wyborem między rycerskimi ideałami a politycznymi rozgrywkami. U jego boku stawili się przedstawiciele znamienitych śląskich rodów – jedni kierowani lojalnością wobec suwerena, inni skuszeni wizją bogactwa i chwały. Szeregi Zakonu zasilili m.in. Kaspar von Niebelschütz, Hans/Hannus von Tader czy Dietrich von Kottulin.

Kontrowersyjna, według współczesnych kryteriów, postać Konrada, który wpierw walcząc przeciwko Polakom, w ostateczności stał się zwolennikiem króla Władysława Jagiełły, stała się pretekstem do prezentacji ówczesnej kultury materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem uzbrojenia.

Na wystawie Ślązacy pod Grunwaldem zaprezentowany zostanie interesujący zbiór około 80 zabytków z późnego średniowiecza (XIV–XV w.), w większości stanowiący kolekcję Muzeum Górnośląskiego. Zwiedzający zobaczą zabytkowe militaria, w tym miecze z Otmuchowa i Tychów, kolczugę z Jerzmanowic, unikatowe hełmy ze Smolenia i z Plemiąt czy nałokcicę z ogrodzienieckiego zamku. Na ekspozycji nie zabraknie przedmiotów codziennego użytku. Wzbogacą ją ponadto repliki i rekonstrukcje (m.in. uzbrojenie rycerzy i odtworzony z detalami namiot księcia), które posiadają ogromną wartość edukacyjną.

Wystawę będzie można oglądać do 31 maja

Wydarzenia towarzyszące

19 lutego, 12.00 – oprowadzanie kuratorskie

25 lutego, 12.30 – warsztaty dla dzieci Jak zostać rycerzem?

8 marca, 17.00 – spotkanie Konrad VII Biały – rycerz i zalotnik

25 marca, 12.30 – gra terenowa Ślązacy pod Grunwaldem

7 kwietnia, 10.00–17.00 – seminarium naukowe Rekonstrukcje przeszłości. Czy warto?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto