Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słoneczna energia z ulicy Słonecznej

Agnieszka Zielińska
Stacja Uzdatniania Wody w Rudniku, która zaopatruje mieszkańców gminy Hażlach w wodę z ujęć głębinowych od grudnia tego roku korzysta z własnej elektrowni słonecznej. Produkowany tu prąd elektryczny to ok. 40 proc. dziennego zapotrzebowania na energię stacji.

Inwestycja została zrealizowana przez Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej sp. z o.o. z siedzibą w Ustroniu.

- Na terenie SUW w Rudniku przy ulicy Słonecznej zamontowano 153 moduły ogniw fotowoltaicznych. Łączna powierzchnia instalacji to ok. 250 m kw. Energia elektryczna produkowana tutaj będzie pokrywać około 40 procent łącznego, energetycznego zapotrzebowania stacji w zakresie transportu wody surowej na stację z ujęć głębinowych, jej uzdatniania oraz przesyłu - tłumaczy Janusz Stec, prezes Zarządu WZC sp. z o.o. w Ustroniu.

Prace montażowe modułów trwały około miesiąca. Uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej nastąpiło 5 grudnia bieżącego roku. Spółka uzyskała na inwestycję znaczną dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Urządzenia są w pełni zautomatyzowane, zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Bardzo nowoczesne są tzw. inwertory służące do przetwarzania prądu stałego produkowanego przez ogniwa w prąd zmienny, niezbędny, aby wprowadzić go do sieci elektroenergetycznej zasilającej urządzenia stacji.

Jest to pierwsza instalacja wykorzystująca energię słoneczną w zasobach spółki WZC. Ogniwa fotowoltaiczne pracują niezależnie od temperatury zewnętrznej, jednakże ich sprawność energetyczna ściśle uzależniona jest od ilości światła (pory dnia, pory roku, stopnia zachmurzenia). Zostały zabudowane na płaskim, ogrodzonym terenie przy budynku stacji uzdatniania. Teren posiada bardzo korzystne warunki usłonecznienia wpływającego na sprawność paneli fotowoltaicznych. W zależności od warunków atmosferycznych panele wytwarzają do 40 kWh energii.

- Do całkowitego pokrycia zapotrzebowania stacji potrzebna byłaby produkcja około 90 kWh energii. Docelowo chcemy rozbudować elektrownię słoneczną, ponieważ istnieją dogodne warunki lokalizacyjne, które tej inwestycji sprzyjają. Na razie będziemy obserwować pracę urządzeń, ich efektywność działania, a w przyszłym roku po analizie danych planujemy zrealizować drugą równoważną instalację o podobnych parametrach. Mamy przygotowany teren, który można zabudować, by zwiększyć moc instalacji. Energia ze źródeł odnawialnych ma same zalety, jest przyjazna środowisku, pozwala ograniczyć koszty eksploatacyjne stacji, jej wykorzystanie jest zgodne z dyrektywami unijnymi, które preferują OZE. Naszej spółce również bardzo zależy na stałym podnoszeniu jakości usług, obniżaniu kosztów stosując innowacyjne rozwiązania techniczne oraz dbaniu o środowisko naturalne - poprzez budowę elektrowni słonecznej możemy chociaż w niewielkim stopniu się do tego przyczynić.

W przyszłości, jak zmienią się relacje ekonomiczne pomiędzy zakupem a sprzedażą energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, spółka mogłaby produkować energię nie tylko na własny użytek, ale też odsprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii na zewnątrz, do przedsiębiorstwa elektroenergetycznego - dodaje dyrektor techniczny Piotr Kawka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto