Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sól. Górale wierzą w niezwykłą moc dzwonnicy

Łukasz Gardas
Drewniana dzwonnica położona przy głównej drodze przebiegającej przez Sól, wzniesiona została w 1837 roku. - Ta budowla jest niezwykle ważna dla okolicznych mieszkańców, ze względu na to, że wrosła w historię wsi - ...

Drewniana dzwonnica położona przy głównej drodze przebiegającej przez Sól, wzniesiona została w 1837 roku.

- Ta budowla jest niezwykle ważna dla okolicznych mieszkańców, ze względu na to, że wrosła w historię wsi - mówią Ewelina i Maciej Sokołowscy z Wodzisławia Śląskiego.

- Górale wierzą, że chroni ich przed piorunami. Podczas gdy w sąsiednich miejscowościach szaleją burze, to mieszkańców Soli, szczególnie mających domy w pobliżu dzwonnicy, omijają one z daleka - twierdzi Helena Łasut, popularna w Beskidach gawędziarka i znawczyni historii oraz kultury regionalnej.

Dzwonnica w Soli ma ciekawy kształt. Jest to czworoboczna budowla drewniana o konstrukcji słupowej. Ściany są pochyłe, pokryte w części dolnej gontami, natomiast w górnej pionowo ustawionymi deskami, jak mówią miejscowi stolarze "ozdobnie wyrzezanymi u dołu". Z kolei górna jej część, opatrzona jest okienkami z czterech stron. Dach ma kształt ostrosłupa, o wydatnym okapie. Również jest on pokryty gontem, a na szczycie umiejscowiony jest żelazny krzyż. Wiadomo też, że sygnaturka o średnicy 46 cm odlana została w 1837 r. przez Leopolda Franciszka Stankiego z Ołomuńca. Dzwon przywoływał mieszkańców na modlitwę Anioł Pański oraz alarmował ich w przypadkach ważnych dla wsi wydarzeń.

Górale dbają o to, aby obiekt jak najdłużej zachował swój pierwotny blask. - Spotykamy się co jakiś czas i dokonujemy oględzin zabytku, bo wymaga zabiegów konserwacyjnych. Nie dopuścimy do tego, aby kiedykolwiek popadł on w ruinę - zapewnia Aniela Bryś, sołtys wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto