Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer po zielonym Cieszynie

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
W Cieszynie, dzięki wielu urokliwym zielonym zakątkom, można bardzo miło spędzić czas na łonie natury. Aby odpocząć od ruchliwego i gwarnego cieszyńskiego śródmieścia, na dłuższe i krótsze spacery zapraszają wszystkich oznakowane i opisane trasy spacerowe.

Trasa Rezerwatów wiedzie do najbardziej zielonych zakątków Cieszyna, m. in. do dwóch spośród trzech cieszyńskich rezerwatów przyrody – „Lasku Miejskiego nad Puńcówką” i „Lasku Miejskiego nad Olzą”. Utworzono je dla oryginalnej charakterystycznej dla Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego rośliny – cieszynianki wiosennej Hacquetia epipactis.  Oba rezerwaty łączy park Pod Wałką, rozległy kompleks parkowo-rekreacyjny, z pięknym, zabytkowym drzewostanem, placem zabaw, ścieżką zdrowia, basenem kąpielowym, kortami tenisowymi, kempingiem i zalewem kajakowym. Tuż za Olzą znajduje się czeskocieszyński park Adama Sikory.

Trasa Krawędziowa prowadzi przez największy cieszyński rezerwat przyrody „Kopce”, gdzie podziwiać można potężne buki, jawory i wiązy, dorodne graby. Runo leśne pełne jest pięknie kwitnących roślin, a uważni obserwatorzy mogą spotkać wiele zwierząt – dzikich mieszkańców tego lasu. W jarze przecinającym rezerwat znajduje się „Ondraszkowa Dziura” – niewielka jaskinia, w której mieszkać miał sławny zbójnik. Na tej trasie, w kilku dawnych kamieniołomach oraz odkrywkach, można również obejrzeć kolejną cieszyńską osobliwość przyrodniczą – cieszynit. Pod tą nazwą kryje się skała magmowa odkryta i opisana w okolicach Cieszyna w latach 60. XIX wieku.

Jeszcze inne atrakcje czekają na trasie Nadwodnej – malowniczy, pagórkowaty krajobraz Pogórza Cieszyńskiego kryje piękne meandry Bobrówki. Spotkać tu można barwnie upierzone zimorodki, a w wodach potoku żyją podlegające ochronie ryby – strzeble potokowe. W lasach zwanych Strzeblin i Kilowiec rośnie wiele rzadkich chronionych gatunków roślin.
Trasa widokowa pozwoli dotrzeć na najwyższe cieszyńskie wzniesienia, z których rozpościera się piękna panorama Cieszyna i Czeskiego Cieszyna oraz widok na wznoszące się nieopodal miast szczyty Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko – Morawskiego.

Na każdej z tras, nawet tych prowadzonych po centrum miasta, czekają przyrodnicze atrakcje – m.in. stare, piękne drzewa, rosnące pojedynczo lub w grupach, chronione jako 35 pomników przyrody.

Wartych poznania jest kilka niedużych, ale jakże interesujących parków. Najciekawszym z nich jest z pewnością romantyczny park na Górze Zamkowej. Cenne zabytkowe budowle okazale prezentują się w otoczeniu wiekowych drzew, z których wiele to gatunki egzotyczne. Warto także przyjrzeć się kobiercem wiecznie zielonego bluszczu, pokrywającym stromy stok opadający do Młynówki i Olzy, a który podlega ochronie jako zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Bluszcze na Górze Zamkowej”. W spacerach po cieszyńskich uliczkach i zaułkach nie sposób ominąć odrestaurowanego parku Pokoju. Zieleń – drzewa i krzewy – harmonijnie przenikają się z parkową architekturą i fragmentami rzeźb w lapidarium. Wiosną warto przejść się szlakiem kwitnących magnolii.

Nie sposób przedstawić wszystkich przyrodniczych atrakcji i osobliwości, które czekają w Cieszynie. Trzeba po prostu przyjechać tu i samemu je poznać.

Zapraszamy na stronę www.cieszyn.pl, gdzie znajdują się wyczerpujące informacje dla wszystkich zainteresowanych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto