Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spółka wodna RCGW S.A. liderem energetycznym

Redakcja
Ogólny widok oczyszczalni w Urbanowicach
Ogólny widok oczyszczalni w Urbanowicach Fot. Arc
W lipcu 2010 r., po raz pierwszy w skali kraju Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. uzyskało w tyskiej oczyszczalni ścieków produkcję energii elektrycznej z własnych źródeł pokrywając w 101% jej zapotrzebowanie na prąd.

Powstające w procesie oczyszczania ścieków osady ściekowe poddawane są fermentacji, w wyniku której powstaje odnawialne paliwo alternatywne - biogaz. Wykorzystywany jest w procesie kogeneracji, tj. równoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej.

Wszystkie wykonane, obecnie realizowane lub planowane działania są wynikiem przyjętej strategii przez Zarząd Spółki. Uzyskany sukces rynkowy jest wynikiem świadomej polityki Spółki. "Od kilku lat podporządkowano działania modernizacyjne na oczyszczalni nie tylko służące uzyskaniu jak najlepszych parametrów oczyszczonych ścieków, ale również zmniejszeniu energochłonności procesu technologicznego i zapewnieniu pokrycia zapotrzebowania na prąd i ciepło z własnych źródeł energii" - mówi Zbigniew Gieleciak - Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.

Droga, dzięki której firma uzyskała tak spektakularny wynik, polegała na precyzyjnym określeniu strategii działań i celów, dzięki realizacji których doprowadzono do swoistego rodzaju perpetum mobile.

Przede wszystkim zrealizowano działania, które spowodowały zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Wykonano remont głównej pompowni ścieków na terenie oczyszczalni, który polegał m.in. na wymianie 4 pomp na takie, które optymalnie dopasowane są do układu oraz zmieniono sposób sterowania z regulacji "załącz - wyłącz" na regulację płynną za pomocą przemiennika częstotliwości. Wynikiem dokonanych zmian było zmniejszenie energochłonności procesu pompowania ścieków o około 47%, co daje oszczędność energii elektrycznej w skali roku ok. 241 MWh. W ramach remontu obiektu wymieniono także oświetlenie wewnętrzne pomieszczeń na wysokosprawne, co umożliwiło zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 41% i dało oszczędność w postaci ok. 3 MWh rocznie.

Przeprowadzono modernizację części biologicznej oczyszczalni w latach 2004-2005, w której wykonano między innymi modernizację napowietrzania komór biologicznych polegającą na wymianie przestarzałych, napowietrzających aeratorów powierzchniowych oraz reaktorów Celpox, na wysokosprawne napowietrzanie drobnopęcherzykowe. System komór biologicznych rozszerzono, na potrzeby innowacyjnej technologii C-Tech, o zaadaptowane do ich funkcji stare zbiorniki OBF (otwarte baseny fermentacyjne) z lat siedemdziesiątych.

W celu dostarczenia powietrza do systemu użyto dziewięciu dmuchaw zasilanych z nowo wybudowanej oraz zmodernizowanej rozdzielni elektrycznej. Rozdzielnie zostały wyposażone w przemienniki częstotliwości oraz układy łagodnego rozruchu. Wszystkie urządzenia sterowane są z systemu automatyki. Przeprowadzona modernizacja spowodowała kilkukrotne zmniejszenie ilości substancji szkodliwych odprowadzanych wraz ze ściekami oczyszczonymi do rzeki, zwłaszcza azotu i fosforu oraz zmniejszenie energochłonności procesu o około 29%, co daje oszczędności w postaci ok. 1223 MWh energii elektrycznej rocznie.

Zmodernizowano pompownię recyrkulatu, gdzie wymienione zostały stare przewymiarowane pompy o mocy 75kW na zoptymalizowane do pracy pompy o mocy 18,5 kW oraz wymieniono rozdzielnię wyposażając ją w przemienniki częstotliwości. Energochłonność zmniejszyła się o 78%, co umożliwiło zaoszczędzenie 512 MWh rocznie.

Dokonano również wymiany opraw oświetleniowych oświetlenia zewnętrznego terenu oczyszczalni. Dotychczasowe oświetlenie lampami rtęciowymi wymieniono na oświetlenie lampami sodowymi, które są 2-3 razy bardziej efektywne od lamp rtęciowych. Wynikiem tych działań było zmniejszenie mocy zainstalowanej oświetlenia z 26 kW na 10 kW, co spowodowało zmniejszenie zużycia energii o 61,5%, to jest ok. 58 MWh rocznie i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ważnym efektem ekologicznym jest także znaczne wydłużenie okresu pomiędzy wymianami źródeł światła z ok. 2,5 do 4- 5 lat.

Zmodernizowano kotłownię, w której został zamontowany agregat kogeneracyjny (prądotwórczy), dla którego paliwo stanowi produkowany z osadów ściekowych w komorach fermentacyjnych na oczyszczalni ścieków biogaz - gaz o zawartości metanu ok. 60%.

W wyniku prowadzonej modernizacji części osadowej zainstalowano drugi agregat kogeneracyjny. Każdy z agregatów w ciągu godziny jest w stanie wyprodukować 345 kW energii elektrycznej oraz 531 kW energii cieplnej. Całość wyprodukowanej energii elektrycznej oraz cieplnej zużywana jest na potrzeby własne oczyszczalni ścieków - do zasilania urządzeń i obiektów w energię elektryczną, a także do ogrzewania budynków oraz komór fermentacyjnych.

Zastosowano innowacyjne rozwiązania, jak np. dmuchawa produkująca powietrze do procesu biologicznego oczyszczania ścieków. Cechuje się ona całkowitym brakiem części zużywających się, jak np. łożyska, ponieważ wykorzystuje rozwiązania stosowane w silnikach odrzutowych Boeinga, tzw. poduszkę powietrzną. Dodatkowymi atutami są m.in. zmniejszone wymiary urządzenia, zmniejszenie emitowanego hałasu o ok. 30% oraz zmniejszenie energochłonności o ok. 25% w stosunku do pozostałych tego typu urządzeń o tej samej wydajności co rocznie daje ok. 1245 MWh oszczędności.

Usprawniono ciąg przeróbki osadów i produkcji biogazu. Zastosowano m.in. nowoczesne mieszadła w wysokich na 23 metry komorach fermentacyjnych, które przyczyniły się do lepszego wymieszania fermentującego osadu, co wpływa na skuteczniejszy przebieg procesu fermentacji, oraz większą produkcję energetycznego biogazu. Zmniejszyła się także energochłonność procesu mieszania o ok. 50% co w skali roku daje oszczędności na poziomie 260 MWh.

Kolejnym krokiem prowadzącym do realizacji celu, jakim była samowystarczalność energetyczna oczyszczalni ścieków, było zainstalowanie nowoczesnej wirówki odwadniającej dla osadu ściekowego. Zastosowana wirówka w stosunku do dotychczasowych rozwiązań jest napędzana przez dwa nowoczesne, zamontowane współosiowo, silniki synchroniczne o wysokiej sprawności. Takie rozwiązanie powoduje odzysk energii z drugiego silnika, co daje oszczędności ok. 30% w stosunku do typowych rozwiązań, co daje rocznie ok. 200 MWh oszczędności.

Warto nadmienić, że w wyniku przeprowadzonych od 2003 r. remontów i modernizacji przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, ogólna moc zainstalowanych urządzeń oraz zużycie energii elektrycznej zmniejszyły się o ok. 25% przy 2-krotnym wzroście liczby zamontowanych na oczyszczalni ścieków urządzeń. Zastosowanie przyjętych rozwiązań gwarantuje, że Spółka spełnia w sposób ciągły wymagania wszystkich nałożonych na nią decyzji administracyjnych oraz przepisów prawnych. Dzięki przeprowadzonym działaniom, roczne oszczędności z tytułu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej na oczyszczalni wynoszą aż ok. 3740 MWh. Tym śmielej osiągnięty w lipcu 2010 r. sukces można nazwać spektakularnym.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że w Spółce istnieje szereg samodzielnie opracowanych i wdrożonych procedur techniczno-technologicznych pozwalających na płynny pobór energii elektrycznej i jej wykorzystanie - "Zastosowane agregaty prądotwórcze mają możliwość tzw. pracy wyspowej, co oznacza, że w przypadku awarii zasilania zewnętrznego oczyszczalni ścieków produkowana energia wykorzystywana jest do zasilania strategicznych urządzeń i obiektów tak, aby proces oczyszczania ścieków przebiegał prawidłowo w sposób ciągły. Dodatkowo, zostały zdefiniowane urządzenia, które w takim przypadku mogą zostać wyłączone z eksploatacji do czasu usunięcia awarii bez negatywnego wpływu na przebieg procesu. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu różnego rodzaju zbiorników buforowych magazynujących tymczasowo dane medium, np. zbiornik osadów, zbiornik biogazu" - mówi Piotr Romańczuk - Prokurent Spółki i Kierownik Oczyszczalni Ścieków.

Bardzo istotne jest to, że system rozliczeniowo-pomiarowy uruchomiony na oczyszczalni ścieków umożliwił także stałą współpracę z dostawcą energii elektrycznej, tj. w przypadku niedoboru produkowanej na OŚ energii elektrycznej możliwy jest pobór energii z sieci bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat, np. z tytułu przekroczeń. Także w przypadku, gdy ilość produkowanej energii elektrycznej jest większa niż zapotrzebowanie, jest pewność, że wyprodukowana energia zostanie sprzedana do sieci zewnętrznej bez żadnych zakłóceń. Ze względu na to, że produkowana energia to tzw. energia zielona, Spółka otrzymuje za produkcję jej tzw. Świadectwa pochodzenia, czyli "zielone certyfikaty" potwierdzające produkcję energii z odnawialnych źródeł energii, którymi handluje na Towarowej Giełdzie Energii, co stanowi dodatkowy zysk dla Spółki.

"Pomimo osiągniętego już sukcesu, tj. samowystarczalności energetycznej oszyszczalni ścieków w Spółce prowadzony jest szereg prac badawczo-rozwojowych związanych ze zwiększeniem ilości produkowanego biogazu oraz produkcji energii elektrycznej. Spółka posiada stosowne decyzje administracyjne, które umożliwiają prowadzenie usług unieszkodliwiania odpadów powstających w zakładach przemysłowych m.in. o profilu spożywczym, celem wykorzystania ich do zwiększenia produkcji biogazu, a tym samym produkcji energii elektrycznej. Są to między innymi odpady z zakładów w Bieruniu, Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach. Wszystkie te działania po przeprowadzonych badaniach wskazują, że dodatkowa produkcja biogazu odbywa się bez negatywnego wpływu na proces fermentacji powstających na oczyszczalni ścieków osadów ściekowych" - mówi Zbigniew Gieleciak.

W najbliższym czasie RCGW S.A. przygotowuje się do zbadania skuteczności oferowanych na rynku preparatów zwiększających produkcję biogazu, między innymi produktów zwiększających przebieg procesu fermentacji.

Wszystkie podejmowane i planowane do realizacji w Spółce działania dotyczące energetycznego wykorzystania biogazu służą nie tylko oszczędności energii, ale także zastąpienia energii konwencjonalnej tzw. czarnej energią produkowaną ze źródeł odnawialnych, co stanowi bardzo ważny aspekt ekologiczny.

Pokrycie całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną z własnych źródeł jest dobitnym dowodem na to, że taki sposób postępowania przynosi wymierne korzyści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółka wodna RCGW S.A. liderem energetycznym - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto