Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staw pełen roślin

Redakcja
Staw to nazwa umowna związana z technologią budowy obiektu. Bo chodzi o nowe kąpielisko "Skałka". Będzie ono teraz ekologiczne.

Ekologia może ułatwiać życie. I tym, którzy o zastosowaniu nowoczesnych technologii decydują, jak i tym, którzy z nich korzystają. Przykład? Kąpielisko znajdujące się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka" w Świętochłowicach. Na razie to po prostu basen jak wiele innych, ale już wkrótce...

Kąpielisko z zagranicznym patentem na czystość
W Świętochłowicach powstanie otwarte, ale i ekologiczne kąpielisko miejskie zbudowane w technologii stawu naturalnego na bazie nieużytkowanego basenu. Obiekt wybudowany zostanie z zastosowaniem technologii, która jest wykorzystywana z powodzeniem od wielu lat m.in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech.

Na czym polega innowacja?
- W wodzie basenowej nie będzie chloru, co czyni ją bezpieczną dla zdrowia. Filtrowana jest przez rośliny, specjalnie dobraną mieszankę kruszyw oraz przyjazne dla człowieka bakterie, które umieszczone są w oddzielnej niecce. - Ufam, że miejsce to spodoba się rodzinom z dziećmi czy osobom starszym - mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Całkowita powierzchnia basenu (około 1000 metrów kwadratowych) przeznaczona jest do pływania. Woda za pomocą systemu drenażowemu przenika do biologicznego filtra, gdzie jest oczyszczana, a następnie wraca do niecki kąpielowej.

Nieczynny od 10 lat basen będzie teraz nowoczesny
Kąpielisko miejskie powstanie na terenie nieczynnego od ponad dziesięciu lat basenu zlokalizowanego na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka". - Wybudowane zostaną tam między innymi: park linowy, ścieżka edukacyjna, wielofunkcyjny budynek użytkowy, w którym zlokalizowane będą boiska do gry w squasha, jak również sale do zajęć fitness, kawiarnia, zaplecze szatniowo-sanitarne - mówi Grażyna Ciesiołka, naczelnik Wydziału Inwestycji i Spraw Komunalnych świętochłowickiego UM.

Miliony rzucone do wody zwrócą się z naddatkiem
Łączna wartość projektu to 15,4 miliona złotych, z czego 10,8 miliona złotych pochodzi z nisko oprocentowanej pożyczki w ramach inicjatywy Jessica (obecnie oprocentowanie tego unijnego programu finansowego to 1,53 procent w skali roku). Natomiast szacunkowy dochód pochodzący z wykorzystania obiektu planowany jest w wysokości ok. 1,8 miliona złotych rocznie, co zgodnie z opracowanymi wyliczeniami, ma pokryć spłatę zobowiązań oraz koszt utrzymania całego kompleksu.

Solary pomogą na wiosnę oraz wczesną jesienią
W okresie zimowym obiekt będzie zarabiał na przykład na wynajmie sal do zajęć fitness oraz boisk do gry w squasha. Warto dodać, że woda w basenie będzie podgrzewana dzięki systemowi kolektorów słonecznych, czyli także z zastosowaniem technologii proekologicznej. Po co? Bo pozwoli to na pełne korzystanie z nowoczesnego kąpieliska niemal o każdej porze roku - również wiosną oraz wczesną jesienią.

W systemie "zaprojektuj i wybuduj" już w tym roku
Podpisana została już umowa z wykonawcą. Jest nim konsorcjum firm: Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z siedzibą w Gliwicach i Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe"Budowlani" z siedzibą w Bytomiu. - Jesteśmy przygotowani do budowy tego typu obiektu, bo mamy odpowiednie doświadczenie - zapewnia Marek Morawski, prezes GPBP.

Inwestycja realizowana jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Dlatego prace projektowe, zgodnie z zapisami umowy, trwały do października ubiegłego roku, natomiast roboty budowlane powinny zostać zakończone stosunkowo szybko, bo do końca lipca tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto