Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sylwester coraz bliżej. Uważajmy na fajerwerki [WIDEO]

Ola Szatan / JH, MAO
arc.
W sylwestra i Nowy Rok można legalnie odpalać petardy w miejscach publicznych. Róbmy to jednak z głową

Najbliższe kilkadziesiąt godzin to szczyt zakupów sylwestrowych fajerwerków. Coraz łatwiejszy dostęp do nich powoduje, że z roku na rok rośnie liczba osób poszkodowanych przez wybuchy petard.

- Najczęściej dochodzi do urazów dłoni i oczu - mówi dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, specjalizującej się w chirurgii oka. - U ponad 4 proc. pacjentów z urazem wzroku, trzeba usuwać uszkodzone oko - ostrzega.

Aż 59 proc. pacjentów po urazach związanych z fajerwerkami to ludzie młodzi - w wieku od 3 do 17 lat. Najczęściej mają 10-15 lat. Jedna trzecia z nich doznaje trwałego uszkodzenia oka, groźne są również oparzenia różnych części ciała.

O tym, jak fajerwerki mogą być niebezpieczne przekonał się 16-letni Patryk z Krakowa. Jego zeszłoroczna zabawa sylwestrowa skończyła się kilka sekund po północy.
- Wystrzelona petarda trafiła mnie prosto w lewe oko. Nie widzę na nie do dziś - mówi młody krakowianin.

Również i w tym roku szpitalne izby przyjęć przygotowują się do zwiększonej liczby poszkodowanych podczas odpalania petard. Zdaniem policji, część z tych zdarzeń nawet nie trafi do policyjnych statystyk.

- Chyba że poszkodowanym będzie nieletni, któremu wcześniej sprzedano petardy. Takich przypadków w ostatnich latach jednak nam nie zgłoszono - mówi Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji.

Tymczasem z przykładem niewłaściwego zachowania kilka dni temu mieli do czynienia policjanci z wydziału prewencji w Gdańsku. Ujęli 15-letniego chłopaka, który rzuconą na ulicę petardą, wypalił dziurę w kurtce 29-letniego gdańszczanina. Funkcjonariusze musieli ustalić, w jaki sposób nastolatek wszedł w posiadanie petard, gdyż zgodnie z Ustawą o działalności gospodarczej obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Za złamanie tego zakazu grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Inne przepisy zobowiązują producenta m.in. do oznaczenia wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie: nazwy i klasy wyrobu, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie wyrobu w polską instrukcję użytkowania. - Sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł - informuje rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju, Inez Biernacka.

Kiedyś fajerwerki można było kupić na miejskich targowiskach, dziś handel nimi to domena hipermarketów. - Mogą tam być sprzedawane jedynie na specjalnie wydzielonych stoiskach, tak by podawał jej sprzedawca - mówi Katarzyna Saternus, zastępca komendanta zabrzańskiej Straży Miejskiej.

Wczoraj zainteresowanie fajerwerkami i petardami w sklepach nie było jeszcze zbyt duże. Zgodnie ze zwyczajem, tego ty-pu zakupy zostawiamy na ostatnią chwilę. Ważne, by były one robione z głową.
Tymczasem w internecie, na portalu Facebook furorę robi od 10 dni akcja Stowarzyszenia Empatia "Nie strzelam w sylwestra". Już 13 tysięcy osób zadeklarowało, że powstrzymają się od witania Nowego Roku fajerwerkami i petardami, głównie ze względu na zwierzęta, dla których sylwestrowa zabawa z użyciem pirotechniki jest prawdziwym koszmarem.

Sami dbajmy o bezpieczeństwo

Rozmowa z Jackiem Pytlem, oficerem prasowym KM Policji w Katowicach

Jakie są kary za sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim?
Takiemu sprzedawcy grozi kara grzywny, a nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Karze mogą podlegać również osoby, które niewłaściwie obchodzą się z fajerwerkami i petardami, narażając na niebezpieczeństwo innych ludzi czy mienie.

Co to oznacza?
Nie można odpalać petard w tłumie ludzi czy w kierunku zabudowań. Musi być odpowiednia przestrzeń, bo taki materiał może komuś wpaść do domu, powodując inne konsekwencje. Bezpieczeństwo musimy zapewnić sobie sami - nie kupować petard na straganach, a jeśli widzimy nieuczciwego sprzedawcę, poinformować o tym policję, która podejmie działania.

Wypada życzyć wszystkim bezpiecznego sylwestra.
Marzę o tym, aby sylwester był radosny i bezpieczny. Abyśmy po zakończeniu imprezy mieli wszystkie dziesięć palców.

Przed odpaleniem petard zapoznaj się z instrukcją ich obsługi i rygorystycznie jej przestrzegaj:

nie trzymaj w dłoni zapalonej petardy,
nie odpalaj petardy z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.
nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać czy stawiać odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, a także wrzucać do ogniska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto