Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkieletor w WPKiW. Po 30 latach budowla zostanie ukończona. Będzie tam Park Odkrywców

Łukasz Respondek
Szkieletor stoi i straszy - przyznaje Arkadiusz Godlewski, prezes Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. I nie chodzi mu wcale o bohatera filmów animowanych, tylko o tajemniczą, żelbetową konstrukcję w okolicy Dużej Łąki. W tym roku zarząd parku zamierza Szkieletora odnowić i przenieść tam Park Odkrywców Explorado.

W tym miejscu, gdzie dziś stoi ta dziwna konstrukcja, przez kilkanaście lat wznosiła się szklarnia wieżowa. Zdemontowano ją w 1983 roku, a później - wykorzystując fundamenty - rozpoczęto budowę Pawilonu Kultury Ogrodniczej.

Obiekt powstał na przełomie 1984 i 1985 roku, ale całość nie została ukończona do dziś - brakuje elewacji. Przez lata próbowano mu nadać rożne funkcje: m.in. centrum integracji europejskiej i lokalu gastronomicznego. Bez powodzenia.

Autorami projektu są Ewa Piątek i Henryk Piątek. - Nie jestem obiektywny, ale tej budowli bezwzględnie należy się modernizacja - uważa współautor projektu.
Zdaniem Godlewskiego budynek stanowi "zadrę" dla kolejnych zarządów spółki.

- W tej formie niszczeje i psuje wizerunek parku - uważa. Do obiektu zostanie przeniesione Explorado, które w parku po raz pierwszy pojawiło się w ubiegłym roku. - Doświadczenia są bardzo pozytywne, ale ta atrakcja jest bardzo mocno uzależniona od pogody - wyjaśnia Godlewski. Przez kilka miesięcy 2011 r. park odkrywców odwiedziło 11 tysięcy osób. Dzieci przy użyciu specjalnych materiałów budowały domy, poznawały prawa fizyki i zasady ruchu drogowego.

W czasie remontu konstrukcja Szkieletora zostanie zamknięta. Konieczna jest wymiana części dachu i poprowadzenie wszystkich instalacji. Potem obiekt zostanie w całości przeszkolony, a do modernizacji zostaną wykorzystane stalowe elementy.

- Chcemy, żeby park odkrywców działał już wiosną - zapowiada Godlewski. - Być może w pierwszym etapie tylko w formie ekspozycji otwartej, sezonowej, jak w ubiegłym roku.

Ale potem przeniesiemy go do Szkieletora - dodaje. Prezes WPKiW zapewnia, że najmłodsi w Explorado będą mogli bawić się niemal przez cały rok. - To kolejny krok do przełamania sezonowości parku.

Architektura Szkieletora zdaniem ekspertów jest ikonograficzna i intrygująca.

- To takie dziwadło, ale daleki byłbym od tego, żeby zrównać je z ziemią - uważa Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków w Chorzowie. - Dokończenie budowy i wprowadzenie funkcji to na pewno dobra droga.

W przyszłości w Szkieletorze ma też powstać sala audytoryjna, taras widokowy i centrum edukacji ekologicznej.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto