Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenie wojskowe dla studentów. LEGIA AKADEMICKA rusza we wrześniu - popierasz?

MON/AIP, PS
Legia Akademicka. Już we wrześniu ma ruszyć pilotażowy program wojskowego szkolenia studentów o nazwie „Legia Akademicka”. Uczestnictwo w programie ma być dobrowolne. MON liczy że chętnych studentów do udziału w szkoleniu może być ponad 140 tys. Szkolenie ma trwać 22 dni, a za każdy z dni student dostanie ponad 90 zł. Popierasz?

Szkolenie wojskowe dla studentów. LEGIA AKADEMICKA rusza we wrześniu - popierasz?

We wrześniu ruszy pilotażowy program wojskowego szkolenia studentów o nazwie „Legia Akademicka” W poniedziałek, 21 sierpnia br. w budynku MON przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisali porozumienie w sprawie realizacji programu pilotażowego „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”

We wrześniu ruszy pilotażowy program wojskowego szkolenia studentów o nazwie „Legia Akademicka”. W poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisali w tej sprawie specjalne porozumienie.

– Przed polskimi Siłami Zbrojnymi RP stoi bardzo poważne zadanie odbudowy rezerw osobowych. Jednym z naszych przedsięwzięć jest właśnie stworzenie możliwości ochotniczego szkolenia studentów. Działamy zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej…, która stworzyła możliwości i podstawy do wprowadzenia takich szkoleń. Szkolenie będzie dzieliło się na dwie części. Część teoretyczną realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz na część praktyczna realizowaną w jednostkach, w centrach i ośrodkach wojskowych – mówił sekretarz stanu w MON.

– Przewidzieliśmy 10 tysięcy miejsc na przeszkolenie szeregowych i podoficerów. Od listopada na uczelniach ruszą zajęcia teoretyczne, natomiast w czasie wakacji studenci będą przechodzili szkolenia poligonowe – dodał wiceminister.

– W mojej ocenie program "Legii Akademickiej" odpowiada na ważne zapotrzebowanie państwa polskiego, uzupełnienie składu osobowego rezerw, co jest w kontekście międzynarodowym i wewnętrznym rzeczą bardzo ważną z punktu widzenia obronności kraju. Chciałbym podkreślić, że robimy to z pełnym poszanowaniem zasady autonomii uczelni, a więc uczelnie będą do tego programu przystępować na zasadzie dobrowolności – mówił z kolei wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko.

Szkolenie wojskowe studentów Legia Akademicka - ZASADY

Uczestnictwo w programie będzie dobrowolne, jednak jeszcze przed podpisaniem porozumienia ministerstwa szacowały, że chętnych studentów do udziału w szkoleniu jest ponad 140 tys. Na początek, w pierwszym roku obowiązywania programu, MON wspólnie z MNiSW zamierzają przeszkolić dziesięć tysięcy studentów.

Szkolenie wojskowe dla studentów będzie podzielone na dwie części - teoretyczną i praktyczną.

Szkolenie wojskowe dla studentów. Od września rusza LEGIA AKADEMICKA

Teoria, składająca się z 30 godzin wykładów, będzie realizowana na polskich uczelniach w trakcie roku akademickiego. Kursanci zdobędą w tym czasie podstawową wiedzę z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych RP.

Z kolei w ramach części praktycznej studenci wezmą udział w 22-dniowym module szkolenia podstawowego, który odbędzie się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych. Po ukończeniu całego szkolenia student będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy.

Co ważne, za każdy z 22 dni szkolenia na poligonie student otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł. Tyle samo otrzymują regularni szeregowi.

- Na podstawie podpisanego dziś porozumienia za organizację części teoretycznej na uczelniach wyższych będzie odpowiadało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Natomiast część szkolenia poligonowego będzie leżała w kompetencjach MON - mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON.

Badania przeprowadzone przez ministerstwa wykazały, że najwięcej chętnych studentów do wzięcia udziału w programie pochodzi ze wschodniej oraz z centralnej części Polski (województwa podkarpackie, podlaskie, lubelskie, łódzkie i mazowieckie). O wiele mniejsze zainteresowanie szkoleniem wyrażają studenci z zachodniej części kraju.

Oprócz szkolenia szeregowców program „Legia Akademicka” ma też w planach szkolenie podoficerów, a później oficerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto