Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlak modernizmu w Katowicach. Wreszcie ma działać poprawnie

Justyna Przybytek
Na szlaku moderny jest szesnaście tzw. infomatów
Na szlaku moderny jest szesnaście tzw. infomatów
Szlak moderny w Katowicach będzie można zwiedzać z audio-przewodnikiem. 30 takich urządzeń - słuchawki i urządzenie podobne od odtwarzacza mp3 - trafi do Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim rynku jeszcze w tym roku. Audioprzewodniki, przydatne przy oglądaniu pereł architektury modernistycznej w stolicy województwa, będzie można wypożyczyć po wpłaceniu kaucji. To trzeci element na uruchomionym 1 listopada szlaku. Pierwszy - strona internetowa - spisuje się nieźle, bo działa, w odróżnieniu od infomatów, które mają być skarbnicą wiedzy o modernie.

Infomatów jest 16 - tyle, ile budynków wytypowanych do szlaku. To elektroniczne kioski z informacjami o obiekcie, jego historii oraz projektantach. W zeszłym tygodniu nie działały przez kilka dni.

Waldemar Bojarun, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu, uspokaja: wszystko jest pod kontrolą. Problem wynika z konieczności restarto-wania całego systemu, kiedy uruchamiane są kolejne kioski.

- W piątek zostały podłączone trzy, w kolejce są jeszcze cztery - wyjaśnia Bojarun. Infomaty muszą zostać przyłączone do sieci elektrycznej, a opóźnienia - jak twierdzi Bojarun - wynikają z kwestii technicznych.

- W ciągu kilku dni będą działały kolejne trzy - obiecuje. Później uruchomiony jeszcze jeden. To oznacza, że czekają nas jeszcze dwa restarty, czyli dwukrotnie - nie wiadomo jeszcze kiedy i jak długo - ekrany e-kiosków będą czarne i nie wyświetlą żadnej informacji.

To zła wiadomość dla wszystkich tych, którzy wybierają się na szlak. A chętnych nie brakuje.

- Nie ma dnia, aby nie pojawiło się kilka osób pytających o szczegóły - dowiedzieliśmy się w Centrum Informacji Turystycznej. To tu dostępne są mapki szlaku, w sumie jest ich ponad 1000.

- Rozdaliśmy już około 200 - informują w CIT. Nic dziwnego: Katowice słyną ze swojej moderny - podobną architekturą może się poszczycić w Polsce jeszcze tylko Gdynia.

Katowicki magistrat na uruchomienie szlaku pozyskał pieniądze unijne, cały projekt ma kosztować około 900 tys. zł, z czego dwie trzecie to dofinansowanie. Szlak ma w sumie 5,5 kilometra. Znalazły się na nim piękne międzywojenne wille, m.in. Tadeusza Michejdy, kamienice i gmachy Sejmu Śląskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, czy Urzędów Niezespolonych, a także pierwszy polski wysokościowiec - Drapacz Chmur, wytypowane przez miasto w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Dodajmy, że spacer z audio-przewodnikiem, wyposażonym w nawigację GPS, zajmie około 45 minut. O architekturze modernistycznej będą opowiadali aktorzy. Całe nagranie powstało po konsultacjach z historykami sztuki oraz architektami.

- Oprócz ciekawostek i historii dotyczących architektury modernistycznej na nagraniu znajdą się też inne informacje o mieście - zapowiada Bojarun


**

https://dziennikzachodni.pl/najbogatsi-i-najbiedniejsi-poslowie-z-woj-slaskiego-lista/ar/475944">NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE

**
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto