Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szopienicka bomba będzie unicestwiona

Grażyna Kuźnik
Teren Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" w Katowicach  wkrótce pokryje się zielenią
Teren Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice" w Katowicach wkrótce pokryje się zielenią Fot. Arkadiusz Gola
Bomba ekologiczna w Katowicach, czyli odpady gromadzone na terenie likwidowanej Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice", wkrótce zostanie rozbrojona. Jeszcze nie do końca, ale pojawiła się szansa na jej poważne unieszkodliwienie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekazał na ten cel 4 mln złotych.

- Przekazane pieniądze na pewno pozwolą na wykorzystanie tych odpadów, które nadają się do recyklingu. Muszą zawierać co najmniej 12 proc. cynku, bo tylko wtedy ich przetwarzanie jest opłacalne. Ale takich odpadów jest w Szopienicach około 80 tysięcy ton - mówi Piotr Biernat, rzecznik katowickiego Funduszu.

Oznacza to, że stosowana w Szopienicach przestarzała technologia jest teraz szansą na usunięcie odpadów. Okazało się, że zawierają nawet do 20 proc. metali ciężkich, co powoduje, że ich recykling jest opłacalny.

Ale co zrobić z resztą odpadów? Pozostałych 70 tys. ton znajdzie się w specjalnym osadniku i będzie spoczywać tam do czasu, aż pojawi się technologia, która pozwoli na ich przerób. Na terenie dzisiejszej tykającej bomby będą m.in. rosły drzewa. W przyszłości w Szopienicach nie będzie śladu po groźnej hucie, która została postawiona w stan likwidacji w ubiegłym roku, ale już osiem lat temu zaprzestała najgroźniejszej produkcji. Po jej wieloletniej pracy pozostało jednak na powierzchni 8 hektarów, w trzech nieuszczelnionych osadnikach, ponad 175 tysięcy ton trujących szlamów.

Około 20 tys. ton udało się zutylizować. Ale reszta zagraża wodom podziemnym, bo mogą się do nich dostać związki cynku, ołowiu, kadmu i siarczanów. Wiele wskazuje na to, że jednak poradzimy sobie z tą bombą. Resort środowiska ocenił, że system likwidacji niebezpiecznych odpadów w województwie śląskim jest jednym z lepiej zorganizowanych w Polsce.

Zakończenie rekultywacji przewidziano na koniec 2015 roku.


175 tys. ton trujących szlamów zostawiła po sobie Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach

Groźne bomby

Prace nad likwidacją niebezpiecznych odpadów trwają już w:

Ogrodzieńcu (Przedsiębiorstwo Izolacja)
Tarnowskich Górach (Zakłady Chemiczne)
Czechowicach-Dziedzicach (Zakłady Rafineryjne)
Jaworznie (Składowisko Odpadów)
Kaletach (Zakłady Celulozowo-Papiernicze) GKM

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto