Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szyb Krystyna czeka na remont. Ma powstać Kopalnia Wiedzy

Redakcja
Symbol Bytomia w kształcie górniczego "pyrlika" ma w końcu doczekać remontu. Konkurs na rewitalizację wygrała pracownia Medusa Group, w tym roku właściciel planuje przeznaczyć na renowację 1 mln złotych.

Nowe szaty, ale i nowe otoczenie, poniekąd nowy "oddech" dla górniczych Szombierek - na to czekają wszyscy, którzy kibicują śląskiemu industrialowi. Poprzemysłowa perełka, jaką jest

Szyb Krystyna

w Bytomiu ma doczekać remontu już w tym roku (w ubiegłym wykonywano m.in. prace konserwatorskie w  jej wnętrzach) i stać się symbolem inwestycji, która oprócz tego obejmie budowę pola golfowego oraz zabudowy mieszkaniowej na terenach po byłej KWK Szombierki.

Milion złotych - tyle zamierza na renowację szybu w tym roku przeznaczyć jego właściciel - Armada Development. Program prac remontowo - konserwatorsko - restauratorskich zakłada między innymi: czyszczenie stalowych elementów konstrukcyjnych, renowacji elementów betonowych, naprawę dachów oraz wymianę okien, realizacji platformy widokowej, remont ciągów komunikacyjnych.

Po rozstrzygnięciu konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej dla wieży wyciągowej (który wygrała uznana bytomska pracownia

Medusa Group

, znana z rewitalizacji obiektów poprzemysłowych) inwestor próbował stworzyć we wnętrzu obiektu hotel. - Szukaliśmy partnera z branży hotelowej, z projektem byliśmy na największych  targach nieruchomościowych w Cannes oraz Monachium, skontaktowaliśmy z ok. 100 firmami z Polski i zagranicy. Niestety opóźnienia w inwestycjach drogowych oraz uregulowaniu planistyki w mieście, zdecydował o fiasku tych rozmów - wyjaśnia Michał Goli, Przewodniczący Rady Nadzorczej Armada Development.

Edukacja i turystyka w jednym. Uda się?
Nie udało się, ale pojawił się kolejny pomysł - utworzenie w Krystynie "Centrum naukowo-edukacyjnego Kopalnia Wiedzy". W roku 2011 okaże się czy Szyb dostanie na ten cel dotację z Unii Europejskiej. Ideą przedsięwzięcia jest przybliżenie dorobku Górnego Śląska oraz świata nauki poprzez multimedialne prelekcje oraz interaktywne doświadczenia, aktywizujące zwiedzających turystów. Uzupełnieniem inwestycji ma być park tematyczny zlokalizowany wokół Szybu Krystyna. Cały projekt ma być inwestycją non profit, dla której decydujące będzie  zaangażowanie oraz wsparcie instytucji nauki, samorządu miejskiego oraz wojewódzkiego.

- Wkładem Armady w ten projekt ma być zabytkowa wieża Szybu Krystyna oraz grunt na którym się znajduje, reszta wydatków ma być finansowana ze środków zewnętrznych. Prowadzimy rozmowy z uczelniami wyższymi, partnerami zewnętrznymi, swoją pomoc zadeklarował również Prezydent Bytomia - wyjaśnia Goli, informując również, iż byłby to pierwszy tego typu obiekt w Polsce południowej, który poprzez edukację z pewnością przyczyniłby się do wzrostu atrakcyjności turystycznej regionu.

Zaangażowani w projekt są dobrej myśli, powołując się na podobne projekty, które udało się zrealizować - Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz Centrum odkryć i wynalazków Kreativum w Szwecji. Nam pozostaje czekać, wierząc, że Krystyna odzyska dawny blask w nowoczesnym, przystającym do XXI wieku wydaniu.


SERWIS MM O INWESTYCJACH
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto