Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szyndzielnia: Radar uchroni Podbeskidzie przed ulewą?

Jacek Drost
Z lewej - Masywny radar starego typu; prawa strona - Tak wygląda nowoczesny radar Hydrix
Z lewej - Masywny radar starego typu; prawa strona - Tak wygląda nowoczesny radar Hydrix mat. prasowe
Gminom urządzenie się podoba. Teraz trzeba znaleźć pieniądze.

Gwałtowne opady deszczu, coraz częściej nawiedzające nasz region, spędzają sen z powiek niejednemu mieszkańcowi nie tylko Podbeskidzia, ale i całego województwa. Kiedy zaczyna lać jak z cebra i końca ulewy nie widać, wtedy przed oczami staje nam 2010 rok oraz pamiętna powódź, po której wiele gmin długo nie mogło się pozbierać. Jest jednak coś, co może sprawić, że poczujemy się nieco bezpieczniej, jeśli chodzi o zbierające się nad naszymi głowami czarne chmury. Tym czymś jest supernowoczesny i wyjątkowo dokładny radar Hydrix, który z kilkugodzinnym wyprzedzeniem może ostrzec przed nawałnicą czy podnoszeniem się poziomu rzek.

- Taki radar to świetna sprawa. Obecne urządzenia nie są wystarczająco nowoczesne, więc nie czujemy się pewnie - mówi Maciej Kołoczek, wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic, których przed dwoma laty powódź nie oszczędziła - pod wo-dą znalazła się znaczna część gminy, zalanych zostało kilkaset budynków, straty oszacowano na miliony złotych.

Z pomysłem zamontowania nowoczesnego radaru w Beskidach wyszła firma Ecoclima. W bielskim starostwie odbyło się robocze spotkanie na temat ewentualnego zamontowania urządzenia, a także finansowania inwestycji.

- Samorządy są zainteresowane, żeby taki radar pojawił się w tym rejonie, bo Podbeskidzie jest pokrzywdzone, jeśli chodzi o takie urządzenia - mówi Adam Skowroński z firmy Ecoclima. Dodaje, że dwa radary Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (jeden koło Czerwionki, a drugi w Małopolsce), są zbytnio oddalone od Bielska-Białej, ukształtowanie terenu robi swoje, więc prognozy z nich są zazwyczaj chybione. - Radar nowej generacji można by postawić na Szyndzielni. To idealne miejsce dla niego - podkreśla Skowroński.

Od urządzeń starego typu, kojarzących się ludziom z potężnymi, kilkutonowymi silosami, różni się tym, że jest niewielki - ma zaledwie 1,20 metra długości, waży niecałe 300 kg i praktycznie można go postawić na dachu jakiegokolwiek budynku. No i jeszcze jego nieprzeciętne możliwości - ma zasięg 60 kilometrów, jest wyjątkowo czuły i potrafi z dwugodzinnym wyprzedzeniem przewidzieć wielkość czy rodzaj opadu z 90-procentową dokładnością. Co ciekawe, może też przekazywać za pomocą mejli lub SMS-ów informacje mieszkańcom o zbliżającym się zagrożeniu.

- Takie ostrzeżenie z dwugodzinnym wyprzedzeniem jest bardzo ważne. Można ostrzec ludzi, zmobilizować służby - dodaje Kołoczek.

Na razie jedynym problemem jest to, kto ma zapłacić za urządzenie kosztujące około 2 mln zł. Być może złożą się na nie samorządy, a resztę gminy pozyskają np. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Stacja na środku jeziora. Jedyna taka w Polsce

Nowoczesną stację meteo Ecoclima zamontowała już na Jeziorze Goczałkowickim. Służy m.in. żeglarzom pływającym po wodach zbiornika. To jedyne tego typu urządzenie w Polsce, które znajduje się na środku jeziora.

Stacja meteo na zbiorniku goczałkowickim mierzy temperaturę powietrza, jego wilgotność, ciśnienie, opady oraz kierunek i siłę wiatru. Dzięki zainstalowanym czujnikom może też zimą mierzyć promieniowanie słoneczne odbite od tafli wody.

Stacja jest częścią systemu przeciwpowodziowego regionu. Podobne, ale na lądzie, są w Wiśle Wielkiej i Frelichowie. Dane, które gromadzą, są przesyłane do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów w Katowicach, Ecocli-my i na Uniwersytet Śląski. To dzięki takim małym stacjom wiadomo np. ile trzeba spuścić wody, by nie doszło do powodzi. Radar na Szyn-dzielni uzupełniłby ten system ostrzegania. KS, JAK


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto