Teraz słońce służy prosumentom

Agnieszka Zielińska
Nowy program „Prosument” pozwoli dofinansować choćby budowę kolektorów słonecznych do produkcji ciepłej wody, pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, elektrowni wiatrowych. O dotacje mogą już występować dla mieszkańców - samorządy.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2010-2014 na dofinansowanie kolektorów słonecznych przekazał (głównie gospodarstwa indywidualne i wspólnoty mieszkaniowe) ok. 450 mln zł. Program polegał na dofinansowaniu do 45 proc. kosztów zakupu i montażu kolektorów słonecznych służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wnioski można było składać do końca 2014 r., wypłaty będą się odbywać do końca 2015 r. Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożono w woj. śląskim i małopolskim. W Śląskiem liczba instalacji to ponad 11 tys., powierzchnię kolektorów oszacowano na ponad 77 tys. mkw. Średnia wartość dofinansowania dla gospodarstwa domowego to ok. 6 tys. zł.

„Następcą” programu pomocy dla osób i instytucji dbających o oszczędzanie energii jest „Prosument”. Słowo „prosument” pochodzi z jęz. angielskiego, to połączenie pojęć profesjonalista, producent i konsument. Oznacza konsumenta, który jest zaangażowany i w produkcję, i w konsumpcję dóbr i usług. Termin został wprowadzony w latach 80. ub. wieku przez pisarza, futurystę Alvina Tofflera.

W programie „Prosument” dofinansowanie obejmuje zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, dla domów jedno- lub wielorodzinnych (także do wymiany istniejących instalacji na bardziej przyjazne środowisku). Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Dofinansowanie jest możliwe na trzy sposoby: poprzez jednostki samorządu terytorialnego (od sierpnia br. o dotacje dla swoich mieszkańców do wyczerpania środków mogą ubiegać się gminy) poprzez banki, które podpiszą umowę z NFOŚiGW lub poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Początek naboru wniosków dla beneficjentów - po ogłoszeniu informacji przez fundusze wojewódzkie i banki (lista banków będzie znana po zakończeniu naboru wniosków, który trwa do 30 września br.; na razie umowę podpisał tylko Bank Ochrony Środowiska).

Budżet programu wynosi 800 mln zł na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 r. Chodzi tu o sześć technologii: fotowoltaika, małe elektrownie wiatrowe, mikrokogeneracja, kolektory słoneczne, pompy ciepła i małe kotły na biomasę. Dotyczy to mniejszych instalacji w skali domowej, typowej dla instalacji prosumenckich. Dofinansowanie jest uzależnione od wielkości instalacji i od jej rodzaju.

Podstawowe zasady udzielania dofinansowania ze środków NFOŚiGW w ramach programu „Prosument”: kredyt preferencyjny wraz z dotacją nawet do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji; dotacja w wysokości 20 proc. (kolektory słoneczne, pompy ciepła) lub 40 proc. (panele fotowoltaiczne) dofinansowania (15 proc. lub 30 proc. po 2016 r.); maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych 100 tys. zł - 450 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia. Każdy rodzaj instalacji ma określone maksymalne jednostkowe koszty kwalifikowane.

„Prosument” umożliwia odbiorcom indywidualnym otrzymanie dotacji do 40 proc. wartości kosztów systemu solarnego w połączeniu z kredytem oprocentowanym na 1 proc. w skali roku. (Maksymalny okres finansowania kredytem to 15 lat). Takiej pomocy nie można łączyć z innymi programami dotacji. Generalnie wartość maksymalnego dofinansowania będzie dostępna do 2016 roku, potem obniży się do 30 proc. Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej otrzymają dotację 20 proc. w roku 2015/2016 oraz 15 proc. od roku 2017.


e-informacje
Tu warto zajrzeć: www.pogodadlaprosumenta.pl Na stronie znajduje się „asystent prosumenta”, tu krok po kroku można oszacować swój potencjał w kwestii produkcji energii z OZE i dowiedzieć się, jaka instalacja nadaje się do danego domu najbardziej, oszacować jej koszty i zobaczyć, na jaką możemy liczyć dotację. Poprzez stronę projektu można też dowiedzieć się, gdzie znaleźć sprawdzonych wykonawców i jak sfinansować inwestycję. Jest tu też kurs e-learningowy poświęcony tematyce wytwarzania energii cieplnej.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie